Grįžimas iš Airijos

Kuo pasirūpinti prieš išvykstant?

 • Informuokite apie išvykimą institucijas, iš kurių gaunate išmokas, pvz., Užimtumo reikalų ir socialinės apsaugos departamentą (angl. Department of Employment Affairs and Social Protection, toliau - DEASP). Tą galite padaryti internetu welfare.ie
 • Susigrąžinkite permokėtus mokesčius. Tą galite padaryti mokesčių biure (angl. Revenue) arba internetu prisijungę prie asmeninės paskyros (angl. Revenue my Account).
 • Išsaugokite savo prisijungimo duomenis prie Airijos valdžios vartų MyGovID profilio, kad ir grįžę į Lietuvą galėtumėte pasitikrinti reikiamą informaciją, užsisakyti trūkstamus dokumentus.
 • Nutraukite nuomos sutartį, susigrąžinkite sumokėtą užstatą, sumokėkite visus priklausančius komunalinius (dujų, elektros) bei kitus mokesčius ir informuokite komunalinių ir kitų paslaugų (televizijos, interneto, mobilaus ryšio ir pan.) teikėjus.
 • Uždarykite banko sąskaitą. Tai galite padaryti nuvykę į banką arba paštu. Atminkite – bankai pasilieka teisę uždaryti jūsų sąskaitą, jei nebeturite adreso Airijoje.

SVARBU! Net ir išvykdami iš Airijos visam laikui, Jūs neprarandate asmeninio (Airijoje vadinamo Personal Public Service  arba PPS) numerio.

Kokiais dokumentais pasirūpinti?

EU Records
McCarter’s Road
Buncrana, F93 CH79
Co. Donegal
Ireland;

arba grįžus į Lietuvą tarpininkaujant „Sodrai“.

 • PD U2. Dėl pažymos galite kreiptis, jei gaunate nedarbo išmoką (angl. Jobseeker’s Benefit); prašymą užpildyti reikia Airijos užimtumo arba socialinės rūpybos tarnybose (angl. Intreo / Social Welfare Branch Offices).
 • E104 Pažyma reikalinga, jei Lietuvoje norite susumuoti Airijoje įgytą darbo stažą ir Lietuvoje gauti motinystės ar ligos išmokas. Užsakoma DEASP tokiu pat būdu kaip PD U1.
 • Dokumentai, įrodantys vaikų pabaigtą ugdymo programą ar jos dalį; pažymos iš lituanistinės mokyklos (jei taikoma).
 • Pažymos iš medicinos įstaigų apie suteiktą gydymą. Prašymą teikti galite Sveikatos priežiūros biurui (an Health Service Executive arba HSE).
 • Airijoje įgyti diplomai, rekomendacijos, vairuotojo pažymėjimai ir pan.

Grįžimas su vaikais

Grįždami su vaikais, iš anksto pasidomėkite, kokią ugdymo įstaigą jie galėtų lankyti, su pasirinkta mokykla aptarkite adaptacijos klausimus ir pateikite prašymą stoti į eilę mokytis (internetu arba mokykloje). Iš užsienio grįžtantiems vaikams numatyta pagalba: didesnis finansavimas, individualizuota pagalba integruojantis, išlyginamosios klasės, papildomos lietuvių k. pamokos ir pan. Lietuvoje auga specializuotų mokyklų iš užsienio grįžusiems vaikams integruoti tinklas.

Svarbu! Vaikas, kurio gimimo metu bent vienas iš tėvų yra Lietuvos pilietis, net jei gimė užsienyje, įgyja Lietuvos Respublikos pilietybę. Vaikai, kurie gimdami įgijo Lietuvos pilietybę, o kitos valstybės pilietybę įgijo iki 18 metų, gali išsaugoti daugybinę pilietybę.

Airijoje gimusio vaiko įtraukimas į apskaitą

Jei bent vienas iš tėvų yra Lietuvos pilietis, vaiko gimimas turi būti įtrauktas į apskaitą Lietuvoje. Dokumentus dėl Airijoje gimusio vaiko gimimo įtraukimo į apskaitą turi pateikti vienas iš vaiko tėvų, Lietuvos Respublikos pilietis.

Teiktini dokumentai:

 • prašymas įtraukti vaiko gimimą į apskaitą;
 • Airijoje išduotas vaiko gimimo liudijimas ir jo vertimas į lietuvių k.;
 • tėvų asmens tapatybę patvirtinantys dokumentai.

 

Dokumentus dėl Airijoje gimusio vaiko įtraukimo į apskaitą galima pateikti LR civilinės metrikacijos įstaigai, LR ambasadai Airijoje arba internetu per Registrų centrą.

Pirmieji žingsniai grįžus į Lietuvą

 • Gyvenamoji vieta. Deklaruokite gyvenamąją vietą per 1 mėn. internetu epaslaugos.lt arba nuvykę į savivaldybę ar seniūniją, kurioje gyvenate.
 • Privalomasis sveikatos draudimas (PSD). Jeigu grįžę iš Airijos kurį laiką nedirbate ir nesate draudžiamas valstybės lėšomis, sumokėkite PSD įmokas.
 • Sveikatos priežiūros įstaiga. Pasirinkite ir prisiregistruokite medicinos įstaigoje, kuri yra sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa dėl paslaugų teikimo ir apmokėjimo.
 • Banko sąskaita. Dauguma bankų leidžia atsidaryti sąskaitą internetu. Turėdami el. bankininkystę ir prisijungimo duomenis prie elektroninių valdžios vartų galėsite registruotis ir teikti prašymus įvairiose institucijose, deklaruoti gyvenamąją vietą.
 • Jeigu darbo ieškosite tik grįžę – registruokitės Užimtumo tarnyboje (UŽT). Čia jums padės susirasti darbą arba persikvalifikuoti.
 • Išmokos. Jeigu grįžę neturite pajamų, galite susumuoti Airijoje įgytą darbo stažą ir kreiptis dėl socialinių išmokų į Sodrą arba gyvenamosios vietos savivaldybę.

Privalomasis sveikatos draudimas (PSD)

Lietuvoje apdraustuoju laikomas tas, už kurį mokamos PSD įmokos arba kuris jas moka pats. Jei grįžę kurį laiką nedirbate ir nesate draudžiamas valstybės lėšomis, PSD įmokas turite mokėti savarankiškai. Įmokas reikia mokėti nuo pat gyvenamosios vietos deklaracijos Lietuvoje pradžios. Apsidraudę pasirinkite pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigą ir šeimos gydytoją.

Kas draudžiamas valstybės lėšomis?

 • Moksleiviai ir dieninių studijų studentai
 • UŽT registruoti bedarbiai
 • Vienas iš tėvų, auginantis vaiką iki 8 m. arba bent du nepilnamečius vaikus
 • Asmenys, gaunantys bet kokios rūšies pensiją.
 • Kitos asmenų grupės, kurias galite rasti vlk.lt

PSD skola

Jei nedeklaravote savo išvykimo į Airiją, Lietuvoje jums galėjo susikaupti PSD skola. Taip atsitinka todėl, kad PSD įmokas renkanti  „Sodra“ neturėjo duomenų apie išvykimą ir taikė jums prievolę mokėti PSD įmokas. Asmuo gali būti draustas PSD tik vienoje šalyje, tad jei buvote draustas Airijoje, o Lietuvoje tuo tarpu susikaupė skola, ją galite panaikinti „Sodrai” pateikę suvestinę Employment Detail Summary. Ją galima pateikti prisijungus prie asmeninės „Sodros“ paskyros, siunčiant el. paštu info@sodra.lt (laiškas turi būti pasirašytas kvalifikuotu elektroniniu parašu) arba kreipiantis į teritorinį „Sodros“ skyrių.

Darbas grįžus į Lietuvą

Lietuva grįžtantiesiems gali pasiūlyti įvairiausių darbo vietų. Darbo užmokestis Lietuvoje jau ilgą laiką kyla, remiantis Valstybės duomenų agentūros duomenimis, vidutinis atlyginimas nuo 2018 m. iki 2022 m. padidėjo net 83,5 %. Grįžę galite registruotis UŽT, kur gausite pagalbą ieškodami darbo, galėsite įgyti naują kvalifikaciją, tobulinti esamas kompetencijas. UŽT svetainėje galima rasti ir paklausių profesijų sąrašą, kuris atnaujinamas pagal kiekvieno mėnesio laisvų darbo vietų skaičių. 

Ieškodami darbo internete atkreipkite dėmesį ne tik į plačiai žinomus Lietuvos darbo paieškos tinklapius (cvonline.lt, cvbankas.lt, cv.lt, LinkedIn), bet ir į specialiai grįžtantiems iš užsienio skirtus projektus: Gal į Lietuvą, Work In Lithuania. Šalyje sparčiai plečiasi ir tarptautinės įmonės, ieškančios patirties užsienyje turinčių, užsienio kalbomis kalbančių darbuotojų.

Airijoje įgytų diplomų pripažinimas Lietuvoje

Jeigu aukštąjį išsilavinimą įgijote Airijoje ir ketinate toliau studijuoti Lietuvoje, jums reikės įgyto diplomo pripažinimo. Jį atlieka Studijų kokybės vertinimo centras arba įgaliotoji aukštoji mokykla Užsienyje įgyto mokslo (meno) daktaro laipsnio pripažinimą atlieka Lietuvos mokslo taryba.

Lietuviams, užsienyje praleidusiems bent 3 m., stojant į aukštąsias mokyklas pridedamas papildomas konkursinis balas.

Airijoje įgytų kvalifikacijų pripažinimas

Ar jums reikės įrodyti įgytą kvalifikaciją Lietuvoje priklauso nuo profesijos: ar ji yra reglamentuojama (pvz., taikoma medikams, teisininkams, mokytojams ir kitoms profesijoms, kurias galite pasitikrinti Reglamentuojamų profesijų sąraše), ar ne. Reglamentuojamas profesijas pripažįsta atskirai prie atitinkamų ministerijų esančios komisijos. Jei jūsų profesija nereglamentuojama, apie kvalifikacijos tinkamumą spręs pats darbdavys.

 

Nuotolinis darbas

Lietuva su Airija yra pasirašiusi dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį, apsaugančią nuo mokesčių mokėjimo abiejose šalyse. Pagal šią sutartį, pajamos yra apmokestinamos tik toje šalyje, kurioje asmuo yra rezidentas. Jei gyvenate Lietuvoje ir dirbate Airijos darbdaviui – pajamos apmokestinamos Lietuvoje. 

Nors Lietuva su Airija turi dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį, apsaugančią nuo mokesčių mokėjimo abiejose šalyse, iš darbo santykių gaunamas užmokestis yra automatiškai apmokestinamas gyventojų pajamų mokesčiu (GPM).

SVARBU! Jei asmuo faktiškai Airijoje išbuvo ištisai ar su pertraukomis trumpiau nei 183 dienas, jam taikoma riboto apmokestinimo taisyklė ir jis gali pasirinkti apmokestinti Airijoje gautas pajamas nuolatinio rezidavimo šalyje – Lietuvoje. Kaip tai padaryti:

 • iš anksto susitarti su darbdaviu Airijoje, jog iš darbo santykių gautos pajamos bus apmokestinamos Lietuvoje ir tam užpildyti reikiamą formą Airijoje. Pagal bendrą tvarką deklaruoti Airijoje pagal darbo sutartį gautas pajamas Lietuvos valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI);

arba

 • pasibaigus kalendoriniams metams atlikti mokesčių deklaraciją Airijoje ir susigrąžinti sumokėtus mokesčius, pateikus pažymą FR0594 iš VMI, patvirtinančią, jog pajamos buvo apmokestintos Lietuvoje.

Jei darbuotojo fizinė darbo vieta faktiškai ir pagal darbo sutartį yra Airijoje ir dėl to asmuo praleidžia daugiau nei 183 dienas šalyje, mokesčiai mokami Airijoje. Jei norėsite susigrąžinti permokėtus mokesčius Airijoje , VMI galėsite išsiimti rezidavimo vietą patvirtinančią FR0254 formą.

Atvykimo išmoka

Jei užsienyje gyvenote bent 5 pastaruosius metus, o grįžę neterminuotai įsidarbinate Lietuvoje pagal profesiją, įtrauktą į aukštą pridėtinę vertę kuriančių profesijų, kurių darbuotojų trūksta Lietuvoje, sąrašą, ir gaunate ne mažesnį negu 4,1 MMA darbo užmokestį, galite pretenduoti į valstybės skiriamą vienkartinę atvykimo išmoką (4,1 MMA).

Dėl sąlygų kreipkitės į UŽT (el. paštu adresu atvykimoismoka@uzt.lt).

Nedarbo išmoka

Nedarbo išmoka Lietuvoje gali būti skirta UŽT registruotam bedarbiui, jei jis turi bent 12 mėn. nedarbo draudimo stažą per paskutinius 2 ½ metų. Airijoje įgytas darbo stažas gali būti susumuotas ,,Sodrai” pateikus PD U1 formą.

Nedarbo išmoka mokama 9 mėn., o ją apskaičiuojant atsižvelgiama į pajamas, gautas Airijoje. Savarankiško darbo (angl. self-employment) laikotarpiai nėra įskaičiuojami į darbo stažą.

Nedarbo išmokos perkėlimas iš Airijos. Grįžę į Lietuvą galite dar 3 mėn. gauti Airijoje paskirtą nedarbo išmoką (angl. Jobseeker’s Benefit) pateikę formą PD U2. Išmokos dydis išliks toks, koks jau buvo apskaičiuotas DEASP. Svarbu, kad iki išvykimo į Lietuvą bent 4 savaites gautumėte išmoką. Grįžę į Lietuvą per 7 d. užsiregistruokite UŽT ir pateikite PD U2 formą.

! Svarbu: Nedarbo išmoka, Airijoje vadinama Jobseeker’s Allowance, negali būti perkelta į Lietuvą.

Motinystės/tėvystės/vaiko priežiūros išmokos

Vaiko priežiūros atostogos trukmė Lietuvoje  – iki 3 metų. (palyginimui Airijoje – 26+16 savaičių)

Norint gauti motinystės, tėvystės ar vaiko priežiūros išmokas, Lietuvoje reikia turėti bent 12 mėn. motinystės socialinio draudimo stažą per pastaruosius 2 metus. Jei Lietuvoje įgyto stažo pritrūktų, bus atsižvelgiama į Airijoje sukauptą stažą. Airijoje sukauptas stažas įrodomas pristatant formą E104. Prašymą išduoti formą galite pateikti dar būdami Airijoje per DEASP arba grįžę į Lietuvą kreiptis į „Sodrą” dėl tarpininkavimo su Airijos įstaiga dėl stažo patvirtinimo. Sumuojant stažą būtina, kad asmuo per paskutinius 24 mėnesius būtų dirbęs Lietuvoje. Nustatant išmokos dydį, atsižvelgiama tik į Lietuvoje gautas pajamas.

Jei jau gaunate motinystės išmoką (angl. Maternity Benefit) Airijoje,  galite išvykti į Lietuvą neprarasdami išmokos.

Vienkartinė išmoka gimus vaikui. Jei į Lietuvą grįžtate su vaiku iki 1 m., galite kreiptis į savivaldybę dėl vienkartinės išmokos gimus vaikui.

Išmoka vaikui. Vaikams iki 18 m. (tam tikrais atvejais - iki 23 m.) yra mokamos kasmėnesinės vaiko išmokos (palyginimui Airijoje – iki 16 m.). Jei visa šeima iš Airijos grįžta gyventi į Lietuvą, vaiko išmokos bus skiriamos Lietuvoje. Dažnai savivaldybė prašo pateikti įrodymą, kad išmokos vaikui (angl. child-benefit) mokėjimas Airijoje yra nutrauktas. Dėl tokio įrodymo kreipkitės į DEASP.

Šeimos ir darbo derinimas

Mamos ir tėčiai, auginantys vieną vaiką iki 12 m., įgyja teisę į mamadienį ir tėvadienį

1 kartą per 3 mėnesius. Auginantieji 2 ir daugiau vaikų iki 12 m. gali pasinaudoti 1 papildoma poilsio diena per mėnesį. 2 papildomos poilsio dienos per mėnesį priklauso kiekvienam iš tėvų, auginančių 3 ir daugiau vaikų iki 12 m.

Senatvės pensijos dirbusiesiems Airijoje

Minimalus darbo stažas pensijai Lietuvoje: 15 m.             

Lietuvoje senatvės pensija skiriama asmenims:

 • sulaukusiems senatvės pensijos amžiaus;
 • turintiems bent minimalų pensijų socialinio draudimo stažą.

Jei darbo stažo Lietuvoje pritrūks, stažas įgytas Airijoje  bus sumuojamas. Analogiškai, jei Airijoje nesukaupėte minimalaus stažo pensijai (čia jis siekia 10 m.), galite jį susumuoti su Lietuvoje įgytu stažu, o jeigu bendrai turėsite 10 m. darbo stažo, galėsite kreiptis dėl airiškos pensijos (tokią teisę turi asmenys, mokėję nacionalinio draudimo įmokas (angl. Pay Related Social Insurance - PRSI)).

Nustačius teisę į pensiją kiekviena šalis mokės savo pensijos dalį: Airija mokės už Airijoje įgytą stažą, Lietuva – už čia įgytą stažą.  Atėjus pensiniam amžiui „Sodra“ pati susisieks su Airijos institucijomis dėl stažo patvirtinimo – jums patiems dėl stažo sumavimo rūpintis nereikia.

Lietuvoje sukauptą stažą galite pasitikrinti internetu  www.sodra.lt

Kiek PRSI sumokėjote Airijoje galite pasitikrinti www.MyWelfare.ie

Pensinis amžius Airijoje ir Lietuvoje skiriasi. Pensiją Airija pradės mokėti tik kai sulauksite pensinio amžiaus pagal Airijos įstatymus (šiuo metu Lietuvoje moterų pensinis amžius - 64 m., vyrų - 64 m. ir 6 mėn., Airijoje – 66 m.).

Privačiuose fonduose sukauptos pensijos mokėjimu reikės pasirūpinti patiems, todėl išsisaugokite pensijų fondų kontaktus.

Vairavimas Lietuvoje

Vairuotojo pažymėjimas

Airijoje išduotas vairuotojo pažymėjimas turi tokią pačią vertę kaip ir lietuviškas, tad su juo galite drąsiai vairuoti ir Lietuvoje iki galiojimo pabaigos.

Norėdami pasikeisti pažymėjimą į lietuvišką, papildomų egzaminų laikyti neturėsite. „Regitra“ padalinyje pateikite:

 • asmens tapatybės kortelę ar pasą;
 • vairuotojo medicininę pažymą;
 • Airijoje išduotą vairuotojo pažymėjimą.

 

Jei jūsų šeimos nariai – Airijos piliečiai

Jei jūsų šeimos nariai – Airijos piliečiai, nepamirškite, kad norėdami gyventi Lietuvoje ilgiau nei 90 d. per pusmetį, jie turės gauti teisės gyventi Lietuvoje pažymėjimą. Jei į Lietuvą kartu su LR piliečiu atvyksta užsieniečiai šeimos nariai, jie iškart gali kreiptis dėl teisės nuolat gyventi pažymėjimo, galiojančio 10 m. Prašymą reikia pateikti per 3 mėn. nuo atvykimo į Lietuvą dienos (www.migracija.lt svetainėje). Iš anksto pasirūpinkite reikalingais dokumentais: santuokos liudijimu, dokumentais pagrindžiančiais, kad LR pilietis kurį laiką gyveno Airijoje ar kitoje ES valstybėje po 2004 m. gegužės 1 d. - pavyzdžiui, Airijoje išduotas leidimas gyventi, studijų, darbo ar nuomos sutartys.

Informacija atnaujinta: 2024-01-15
MENIU

Nemokamos linijos:

Skambinant iš užsienio (įprastas tarifas):

MENIU

Nemokamos linijos:

Skambinant iš užsienio (įprastas tarifas):