Ar galiu gydytis Lietuvoje, nors esu draustas užsienyje?

Jei privalomuoju sveikatos draudimu esate apdraustas vienoje iš Europos Sąjungos šalių, Islandijoje, Lichtenšteine, Šveicarijoje ar Norvegijoje, galite gauti sveikatos priežiūros paslaugas bet kurioje iš minėtų šalių, taip pat ir Lietuvoje.

Tarpvalstybinė sveikatos priežiūra užtikrina teisę pacientams kreiptis į gydymo įstaigą bet kurioje iš minėtų šalių ir, savo lėšomis sumokėjus už sveikatos priežiūros paslaugas, gauti kompensaciją šalyje, kurioje jie apdrausti.

Svarbu, kad kompensaciją išmokės tos šalies, kurioje esate apdraustas, kompetentinga įstaiga, o kompensuojamos bus tik tų paslaugų išlaidos ir tik pagal tokius valstybės nustatytus tarifus, kurie yra asmenį apdraudusioje šalyje.

Pvz: Iš Lietuvos vykstate gydytojo specialisto konsultacijai į Vokietijos privačią kliniką. Tarkime, jog Lietuvoje šio specialisto konsultacija kainuoja 30 Eur, o Vokietijoje – 80 Eur valstybinėje klinikoje ir 150 Eur privačioje. Pateikus teritorinei ligonių kasai prašymą ir dokumentus, liudijančius apie sumokėtą mokestį, Jums bus kompensuoti tik 30 Eur. Vykti galite tiek į privačias, tiek į valstybines įstaigas. Jums tiesiog reikės sumokėti didesnę sumą, o kainų skirtumas tarp šalyje įtvirtintos ir sumokėtos kainų nebus kompensuotas.

Kai kurios Europos Sąjungos valstybės, įgyvendindamos tarpvalstybinės sveikatos priežiūros direktyvos nuostatas, nustato išankstinių leidimų sistemą: prieš važiuojant gydytis į kitą šalį, svarbu išsiaiškinti, kokiais atvejais reikalingas išankstinis leidimas Jūsų pasirinktoms paslaugoms gauti. Dėl šios informacijos derėtų domėtis konkrečios valstybės, kurioje esate draustas, institucijose, atsakingose už sveikatos draudimo įgyvendinimą.

ES teisės aktai taip pat nustato, kad bet kurios ES šalies apdraustasis, dėl tam tikrų priežasčių negalintis gauti reikiamų sveikatos priežiūros paslaugų šalyje, kurioje yra apdraustas PSD arba gyvena, gavęs valstybinio sveikatos draudimo įstaigos leidimą, t. y. E 112/S2 formos pažymą, gali vykti į kitą ES šalį ir gauti reikiamas medicinos paslaugas. Pateikę sveikatos priežiūros įstaigai, sudariusiai sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK), šią pažymą, būsite priimti tomis pačiomis sąlygomis bei tvarka, kaip ir Lietuvos apdraustieji, tik gydymo išlaidas, ligonių kasoms tarpininkaujant, apmokės asmenį apdraudusi sveikatos draudimo įstaiga užsienyje.

Jei gyvenate vienoje šalyje, o dirbate kitoje, paprastai esate apdraustas šalyje, kurioje dirbate, tad turite teisę į sveikatos priežiūrą joje. Kad galėtumėte užsiregistruoti šalies, kurioje gyvenate, sveikatos priežiūros sistemoje, jums reikės iš šalies, kurioje dirbate, sveikatos draudimo įstaigos gauti S1 formą (anksčiau – E 106 forma). Tuomet jūs ir jūsų išlaikomi asmenys galėsite gydytis savo gyvenamojoje šalyje, lyg būtumėte apdraustas joje. Ši forma itin aktuali moterims, draustoms kitoje ES šalyje, tačiau grįžtančioms gyventi į Lietuvą nėštumo ir gimdymo periodu.

Jei žmogus gyvena ir legaliai dirba ES šalyje bei planuoja tik trumpam pasisvečiuoti Lietuvoje, išvykdamas iš šalies neturi pamiršti pasiimti Europos sveikatos draudimo kortelės (ESDK) arba jai prilygstančio sertifikato, kuriuos išduoda tos šalies valstybinio sveikatos draudimo įstaigos. Turint vieną iš šių dokumentų tiek Lietuvoje, tiek kitoje ES šalyje, prireikus būtinosios pagalbos, pavyzdžiui, susilaužius koją, ši bus suteikta nemokamai. Daugiau informacijos apie ESDK.

Jei atvykstate ne iš ES

Lietuvos piliečiai, gyvenantys ne ES valstybėse ir ten deklaravę savo gyvenamąją vietą, pavyzdžiui, JAV, Kanadoje, Rusijoje, Izraelyje ir kt., ir ten dirbantys, anksčiau minėtu būdu kompensuojamų sveikatos priežiūros paslaugų gauti negali. Jiems už gydymo paslaugas reikia mokėti patiems.

Jie prieš atvykdami į Lietuvą turi savanoriškai apsidrausti sveikatos draudimu privačiose draudimo kompanijose buvimo Lietuvoje laikotarpiui. Tuomet jie galės kreiptis į privačią draudimo kompaniją dėl kompensacijos už gautas sveikatos priežiūros paslaugas, jei jos buvo numatytos sveikatos draudimo sutarties sąlygose.

Daugiau informacijos – Lietuvos Respublikos sveikatos ministerijos tinklapyje.

Šaltinis: Valstybinė ligonių kasa

Informacija atnaujinta: 2021-01-18
MENIU
  • 8 800 22922

Nemokamos linijos:

Skambinant iš užsienio (įprastas tarifas):

MENIU
  • 8 800 22922

Nemokamos linijos:

Skambinant iš užsienio (įprastas tarifas):

Reikia pagalbos?

Klauskite mūsų dabar!