ES socialinės apsaugos formos

Europos Sąjungos socialinės apsaugos formos reikalingos tam, kad kitose ES šalyse (27 ES šalyse, taip pat EEE šalyse, Jungtinėje Karalystėje ir Šveicarijoje) gyvenantys ar dirbantys arba anksčiau gyvenę ar dirbę asmenys galėtų naudotis savo teisėmis.

Žemiau išvardytomis formomis gali naudotis teisėtai ES šalyse gyvenantys žmonės, nepriklausomai nuo jų pilietybės.​

FormaPaskirtisIšduodanti institucija

A1 

Pranešimas apie taikytinus teisės aktus. Naudingas, kai komandiruotam arba vienu metu keliose šalyse dirbančiam asmeniui reikia įrodyti, kad jis moka socialines įmokas kitoje ES šalyje.

Šią formą išduoda jūsų šalies socialinio draudimo įstaiga , kurioje esate registruotas (pvz., Lietuvoje – „Sodra“). Užsienio įstaigų sąrašą galite rasti čia.

S1  Pažyma, kuria patvirtinama, kad asmuo, negyvenantis šalyje, kurioje yra apdraustas, turi teisę į sveikatos priežiūrą. Forma naudinga komandiruotiems darbuotojams, dirbti į užsienį važinėjantiems darbuotojams, pensininkams ir pan.

Kreipkitės į savo sveikatos draudimo įstaigą, kad sužinotumėte, kuri įstaiga išduoda S1 formą. Pavyzdžiui, Lietuvoje ją išduoda teritorinė ligonių kasa. S1 formą reikia pateikti šalies, kurioje gyvenama, sveikatos draudimo įstaigai (Lietuvoje ją reikia pristatyti teritorinei ligonių kasai).

S2 


Leidimas gauti planinio gydymo paslaugas, pavyzdžiui, gauti specialistų konsultacijas, būti operuojamam, gimdyti ar gydytis kitoje šalyje. Šią formą turintis asmuo turėtų būti traktuojamas kaip tos šalies gyventojas. Tai reiškia, kad jam gali tekti iš anksto apmokėti tam tikrą išlaidų dalį.

Šią formą išduoda sveikatos draudimo įstaiga. Pavyzdžiui, Lietuvoje ją išduoda teritorinė ligonių kasa.  S2 formą reikia pateikti šalies, į kurią vykstama gydytis, gydymo įstaigos priėmimo skyriui.

S3
Patvirtinimas, kad asmuo turi teisę į sveikatos priežiūrą šalyje, kurioje anksčiau dirbo. Ši forma naudinga pensininkams, kurie anksčiau važinėjo dirbti į užsienį, o dabar šalyje, kurioje buvo jų darbovietė, jau nėra apdrausti.

Šią formą išduoda sveikatos draudimo įstaiga. Ją reikia pateikti šalies, į kurią asmuo važinėjo dirbti, sveikatos draudimo įstaigai.

PD U1  Laikotarpių, į kuriuos turi būti atsižvelgta apskaičiuojant nedarbo išmoką, patvirtinimas. Ši forma naudinga, jeigu norite susumuoti trūkstamą darbo stažą iš kitos šalies, kad gautumėte nedarbo išmoką.

Šią formą išduoda šalies, kurioje (-iose) buvo paskutinė asmens darbovietė, užimtumo tarnyba arba kompetentinga socialinio draudimo įstaiga . Kompetetingų įstaigų sąrašą užsienyje galite rasti čia.

Lietuvoje ją reikia pateikti Sodrai.

PD U2 

Leidimas ieškant darbo kitoje šalyje toliau gauti nedarbo išmoką. Ši forma naudinga, jeigu dirbate užsienyje, bet planuojate grįžti į Lietuvą. Su šia forma galėsite eksportuoti nedarbo išmoką iš užsienio. 

Šią formą išduoda šalies, kurioje asmuo gauna nedarbo išmoką, valstybinė užimtumo tarnyba arba kompetentinga socialinio draudimo įstaiga . Ją reikia pateikti šalies, kurioje ieškoma darbo, nacionalinei užimtumo tarnybai (Lietuvoje – Užimtumo tarnybai).

PD U3

Šioje formoje pašalpas mokančios šalies užimtumo tarnybos informuojamos apie šias pašalpas gaunančio asmens padėties pokyčius, dėl kurių teisė į tokias pašalpas gali pakisti.

Šalies, kurioje asmuo ieško darbo naudodamasis U2 forma, valstybinė užimtumo tarnyba.

 

Parengta pagal Europos Komisijos, Valstybinės ligonių kasos, Užimtumo tarnybos ir Sodros informaciją 

Informacija atnaujinta: 2022-11-23
MENIU

Nemokamos linijos:

Skambinant iš užsienio (įprastas tarifas):

MENIU

Nemokamos linijos:

Skambinant iš užsienio (įprastas tarifas):