Finansavimas

Šiandien verslo finansavimo rinką galima būtų suskirstyti į keletą sektorių, kur kiekviename iš jų vyrauja skirtingos skolinimosi ar investicijų prisitraukimo sąlygos ir reikalavimai.

Populiariausi verslo finansavimo šaltiniai yra bankai ir kredito unijos. Šios verslo finansavimo įstaigos yra linkusios teikti paskolas, kai poreikis yra didesnei sumai ir ilgesniam terminui: paskolos sumos dažniausiai būna nuo 20 000 Eur, išsimokėjimo terminas - keli metai. Esant tokių lėšų poreikiui, verslas bankuose ir kredito unijose gali pasiskolinti pigiau, tačiau dažniausiai reikalaujami paskolos užstatai, keliami aukšti su rizikos vertinimu susiję reikalavimai įmonei. Dėl to toks finansavimas dažniau prieinamas senesnėms ir didesnėms įmonėms, o ir pats paskolos gavimo procesas užtrunka pakankamai ilgai.

Vienas iš verslo finansavimo šaltinių yra rizikos kapitalo fondai. Rizikos kapitalo fondai investuoja į verslus, siekiančius įgyvendinti perspektyvius, greito augimo potencialą turinčius verslo projektus, orientuotus į globalias rinkas. Investuojama nuo kelių dešimčių iki keleto milijonų eurų, todėl investicijų pritraukimas reikalauja pasiruošimo, kuris gali trukti nuo keleto mėnesių iki kelių metų. Šis šaltinis prieinamas pakankamai nedidelei daliai verslų, taip pat priimtinas ne visiems verslininkams dėl savo specifikos, nes investuojama į nuosavybės (įmonės akcijos) ir pusiau nuosavybės (konvertuojama skola ir pan.) kapitalą.

Tačiau šiandien ir jaunas verslas (iki 1 metų) gali pasiskolinti lėšų savo veiklos pradžiai ir plėtrai. UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) valdo finansavimo priemonę „Verslumo skatinimas 2014–2020”. Pagal šią priemonę, verslo paskolas išduoda LKU grupės kredito unijos. Priemonė skirta fiziniams asmenims, labai mažoms ir mažoms įmonėms pradėti ir vystyti neseniai pradėtą verslą, teikiant paskolas iki 25 tūkst. Eurų. Pasinaudoti šiomis lengvatinėmis paskolomis gali ne visos įmonės. Priemonė nefinansuoja tam tikrų verslo sektorių, yra taikomi apribojimai dėl įmonės veiklos laikotarpio, savininko amžiaus, o ir pats procesas savo terminais ir rizikos vertinimu panašus į bankinį skolinimo procesą.

Alternatyva bankiniam verslo finansavimui yra verslo paskolų bendrovės, kurios lanksčiau vertina riziką, todėl skolina greitai, tačiau brangiau, nei bankai ar unijos. Didesnė dalis verslo paskolų bendrovių, kaip ir bankai, orientuojasi į didesnes verslo paskolų sumas bei brandesnes įmones su kelių metų veiklos istorija, todėl jaunam verslui šie finansavimo šaltiniai prieinami dar gana retais atvejais. Kaip alternatyva joms rinkoje atsiranda sutelktinio finansavimo platformos (P2P), sudarančios sąlygas turintiems laisvų lėšų asmenims jas investuoti, o verslo įmonėms lanksčiau pasiskolinti.

Išskirtinas ir kitas verslo paskolos teikėjų segmentas, – tai mikro paskolų verslui bendrovės, kurios finansuoja įmones iki 10 000 Eur sumomis jau nuo ankstyvos įmonių gyvavimo stadijos. Šiame finansavimo sektoriuje taikomas lankstus rizikos vertinimas, daug dėmesio skiriama pačio verslininko patikimumo vertinimui, todėl finansavimas prieinamas platesniam įmonių ratui ir pasiskolinti lėšų galima labai greitai, dienos bėgyje. Paprastai teikiamas nedidelis finansavimas, nuo tūkstančio iki keleto tūkstančių eurų, metų ar dviejų laikotarpiui. Šis finansavimo šaltinis ypač tinkamas tuomet, kai reikalingas apyvartinių lėšų papildymas, kai nėra arba taupumo sumetimais neverta įtraukinėti į paskolą nekilnojamo turto užstato, kai reikia finansavimo greitai atsiperkančioms investicijoms, skubiam įrangos remontui, prekių ar žaliavų įsigijimui palankesnėmis kainomis, ar kaip laikina paskola siekiant didesnio finansavimo.

Skaityti plačiau apie verslo finansavimą

Šaltinis: VšĮ „Versli Lietuva“

Informacija atnaujinta: 2019-01-22
MENIU

Nemokamos linijos:

Skambinant iš užsienio (įprastas tarifas):

MENIU

Nemokamos linijos:

Skambinant iš užsienio (įprastas tarifas):