Gyvenamosios vietos deklaravimas

Lietuvos Respublikos piliečiai, sugrįžę gyventi į Lietuvą, privalo deklaruoti gyvenamąją vietą Lietuvoje per vieną mėnesį nuo atvykimo. Su gyvenamosios vietos deklaravimu susiję daug gyvenimo kokybę gerinančių veiksnių, tokių kaip:

  • vaikų darželiai ir mokyklos;
  • privalomasis sveikatos draudimas ir registracija gydymo įstaigose;
  • galimybė balsuoti;
  • socialinės išmokos, lengvatos ir pan.

Gyvenamąją vietą Lietuvoje privalo deklaruoti: 

1. Lietuvos Respublikos piliečiai: 

  • Atvykę gyventi į Lietuvos Respubliką ilgiau kaip 183 dienoms per metus; 
  • Keičiantys gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje.

2. Leidimą gyventi Lietuvos Respublikoje turintys užsienio valstybių piliečiai ir asmenys be pilietybės: 

  • Atvykę gyventi į Lietuvos Respubliką; 
  • Keičiantys gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje.

Norint deklaruoti savo gyvenamąją vietą arba patikslinti duomenis, asmuo turi kreiptis į vietos seniūniją arba savivaldybę. Deklaruoti gyvenamąją vietą taip pat galima ir internetu per Elektroninius valdžios vartus ar Registrų centro savitarnos portalą.

Deklaracijos dėl gyvenamosios vietos teikiamos asmeniškaiDeklaruoti gyvenamąją vietą  kitą asmenį galite tik tuo atveju,  jei deklaruojamas asmuo yra prašymą pildančio asmens nepilnametis vaikas ar teisėtas globotinis. 

Ar galima gyvenamąją vietą deklaruoti nuomojame būste?

Taip, galima. Tačiau tokiu atveju, reikalingas savininko leidimasJeigu turite nuomos arba panaudos sutartį, kurioje būsto savininkas nurodė, kad galite tam tikrą laiką gyventi jo būste, tuomet deklaravimo įstaigai reikia pateikti nuomos arba panaudos sutartį. Tokiu atveju, gyvenamosios vietos deklaracija galioja sutartyje nurodytu laikotarpiu ir jam pasibaigus yra automatiškai nutraukiama. Kitu atveju, reikės pateikti raštišką savininko leidimąLeidimas gali būti duodamas savininkui atvykus į seniūniją ir pasirašius sutikimo formą, pateikus notariškai patvirtintą savininko sutikimą arba savininkui patvirtinus savo leidimą  per elektroninių valdžios vartų portalą (tuo atveju, jei asmuo deklaruoja gyvenamąją vietą internetu).

Jeigu būsto paskirtis yra negyvenamoji, ar galima deklaruotis kitos paskirties patalpose?

Gyventojas deklaruoja savo gyvenamąją vietą, kurioje praleidžia daugiausiai laiko arba yra labiausiai su ja susijęs. Jeigu gyvenate kitos paskirties būste, tuomet ją galite deklaruoti kaip savo gyvenamąją vietą. Svarbu, kad nekilnojamas turtas, kuriame deklaruojate gyvenamąją vietą būtų tinkamai įregistruotos ir turėtų adresą. Deklaruoti gyvenamosios vietos tiesiog žemės sklype, nors ir turinčiame adresą, negalima.

Koks namo baigtumas procentais privalo būti registruotas norint deklaruoti savo gyvenamąją vietą?

Gyvenamosios vietos deklaravimo taisyklėse nėra  detalizuotas toks niuansas, kaip namo baigtumas procentais. Praktikoje atsakingi seniūnijų/savivaldybių darbuotojai priima deklaruojamą vietą net ir nebaigtos statybos name. Dažniausiai tam užtenka ir nebaigtos statybos ~70 proc. ir daugiau.

Ką daryti, jeigu grįžau iš užsienio ir neturiu kur deklaruoti gyvenamosios vietos?

Bet kokiu atveju, turite deklaruoti faktinę gyvenamąją vietąĮ gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų  apskaitą gali būti įtraukiamas gyvenamosios vietos Lietuvos Respublikoje nedeklaravęs asmuo, kuris tos savivaldybės teritorijoje nuosavybės teise neturi patalpos ar pastato, ar kitos teisės naudotis patalpa ar pastatu ir kuris dėl ne nuo jo priklausančių priežasčių negali deklaruoti savo gyvenamosios vietos toje savivaldybėje, kurioje gyvena. Dėl įtraukimo į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą asmuo turi kreiptis į tą seniūniją, kurios teritorijoje gyvena.         

Kaip gyvenamąją vietą deklaruoja užsieniečiai?

Užsieniečiai, anksčiau nedeklaravę gyvenamosios vietos Lietuvoje, tai gali padaryti Migracijos departamente, atsiimdami leidimą gyventi Lietuvoje arba seniūnijoje/savivaldybėje pagal gyvenamąją vietą. Internetu užsieniečiai gyvenamosios vietos deklaruoti negali.

Išvykstant iš Lietuvos

Išvykstant iš Lietuvos ilgesniam nei 6 mėnesių laikotarpiui, reikia deklaruoti išvykimą. Asmenys, išvykstantys ilgesniam nei 6 mėnesių laikotarpiui ir prieš išvykdami nepateikę deklaracijos, išvykimą gali deklaruoti Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse ar konsulinėse įstaigose arba internetu per elektroninius valdžios vartus. 

Informacija atnaujinta: 2023-02-19
MENIU

Nemokamos linijos:

Skambinant iš užsienio (įprastas tarifas):

MENIU

Nemokamos linijos:

Skambinant iš užsienio (įprastas tarifas):