Informacija Baltarusijos piliečiams

Imigracija ir gyvenimas Lietuvoje

Speciali schema Baltarusijos piliečiams, atvykstantiems ilgalaikiam buvimui

Kas gali kreiptis?
Baltarusijos piliečiai ir jų šeimos nariai turi galimybę supaprastinta tvarka gauti 6 mėnesius galiojančią daugkartinę nacionalinę vizą ir atvykti į Lietuvą.

Kokias galimybes suteikia ši viza?
Ši viza užsieniečiui leidžia atvykti ir būti Lietuvoje iki 6 mėn. Turėdamas šią vizą asmuo gali Migracijos departamentui pateikti prašymą dėl kitos metinės nacionalinės vizos išdavimo, taip pat kreiptis į Migracijos departamentą dėl leidimo laikinai gyventi išdavimo Įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ nustatytais pagrindais ar į Užimtumo tarnybą dėl leidimo dirbti išdavimo (jeigu jį būtina turėti).

Ko reikia, kad asmuo galėtų gauti tokią vizą?
Norėdamas gauti šią vizą asmuo turi kreiptis į vizų centrą, pateikti kelionės dokumentą, sveikatos draudimą bei dokumentą, patvirtinantį, kad:

 • turi pakankamai lėšų ir (arba) gauna reguliarias pajamas, pakankamas pragyventi Lietuvos Respublikoje ne mažiau kaip 3 mėnesius (pakankamas pragyvenimo lėšų dydis vienam mėnesiui yra 1 minimali mėnesinė alga (MMA), t. y. 642 EUR suaugusiam asmeniui ir 0,5 MMA nepilnamečiui);
 • arba turi Lietuvos Respublikos juridinio asmens tarpininkavimo raštą.

Kur kreiptis?
Dėl informacijos galima kreiptis į:

Visi dokumentai vizai gauti pateikiami Lietuvos vizų centruose Baltarusijoje – internetinė svetainė vfsglobal.com/lithuania/belarus, informacinis vizų centro telefonas: +375 17388 0282.

Lietuvos vizų centrų Baltarusijoje adresai:

 • Gardinas, Gorkio g. 89
 • Brestas, Moskovskaja g. 20 А-1
 • Baranoviči, Kirovo g. 101/1
 • Pinskas, Pervomaiskaja g. 176A
 • Lyda, Radiuka g. 2A

SVARBU: Baltarusijos piliečiams numatyta galimybė kreiptis ir į bet kurią kitą Lietuvos vizų tarnybą toje šalyje, kur jie tuo metu teisėtai yra. Vizų tarnybų sąrašą rasite čia.

Ar gali kartu atvykti šeimos nariai?
Taip, šeimos nariai gali gauti tokią pačią vizą.

Ar su šia viza galiu dirbti Lietuvoje be leidimo dirbti?
Ne. Jus galite dirbti turėdami nacionalinę vizą be leidimo dirbti tik pagal profesiją, kurių darbuotojų trūksta Lietuvoje arba pagal profesiją, kuriai būtina aukšta profesinė kvalifikacija ir kurių darbuotojų trūksta Lietuvoje. Kitais atvejais Jūsų darbdaviui reikia kreiptis į Užimtumo tarnybą dėl leidimo dirbti. Su nacionaline viza leidimas dirbti Baltarusijos piliečiams yra išduodamas supaprastinta tvarka per trumpesnį laiką.

Ar su šia viza galiu dirbti su individualios veiklos pažyma ar verslo liudijimu?
Ne. Norėdami gauti individualios veiklos pažymą ar verslo liudijimą, Jūs turite turėti leidimą gyventi Lietuvoje.

Ar pradėjęs dirbti su nacionaline viza būsiu draustas sveikatos draudimu ir galėsiu naudotis kitomis socialinėmis garantijomis?
Ne, užsienietis pats turi pasirūpinti sveikatos draudimu buvimo Lietuvoje su viza laikotarpiu. Užsienietis, kuris Lietuvoje dirba, bet yra atvykęs su nacionaline viza, taip pat negali kreiptis dėl socialinių garantijų.

Speciali schema Baltarusijos piliečiams, atvykstantiems dėl ypatingų humanitarinių priežasčių

Kam gali būti taikoma?
Leidimas atvykti dėl ypatingų humanitarinių priežasčių išduodamas tik nukentėjusiems nuo režimo ir represijų ar persekiojamiems Baltarusijos piliečiams, aktyviems opozicijos atstovams. Tokį leidimą išduoda LR vidaus reikalų ministras tik esant LR užsienio reikalų ministro siūlymui. Pats užsienietis asmeniškai (be Užsienio reikalų ministerijos tarpininkavimo) negali kreiptis į vidaus reikalų ministrą dėl šio leidimo.

Kur gauti daugiau informacijos?
Daugiau informacijos, kam ir kokiais atvejais išduodamas toks leidimas, teikia Lietuvos Respublikos ambasada Baltarusijos Respublikoje, tel. +375 17285 2448; +375 17285 2449, el. p. konsulinis.by@urm.lt, by.mfa.lt.

Prieglobstis

Kas gali kreiptis?
Jeigu Jums gresia persekiojimas iš valstybės valdžios pusės, Jūs galite kreiptis dėl prieglobsčio suteikimo. Jeigu Jūsų prašymas bus patenkintas, Jums bus išduotas leidimas laikinai gyventi bei teikiama pagalba. Plačiau apie tai, kas gali kreiptis dėl prieglobsčio suteikimo, skaitykite čia. Informaciją apie prieglobstį rusų kalba rasite čia.

Kur pateikti prašymą?
Prašymą dėl prieglobsčio galima pateikti pasienyje arba esant Lietuvoje – Migracijos departamentui arba Užsieniečių registracijos centrui.

Ar gausiu pagalbą?
Nagrinėjant prašymą dėl prieglobsčio suteikimo, prieglobsčio prašytojai apgyvendinami Užsieniečių registracijos centre ar kitoje apgyvendinimo vietoje ir jiems teikiama kita pagalba. Daugiau apie prieglobstį rasite čia.

Ar galėsiu dirbti gavęs prieglobstį?
Taip, gavęs leidimą gyventi Jūs galėsite dirbti Lietuvoje.

Mokslas

Nuo ko pradėti?
Jeigu norite atvykti studijoms, pirmiausia pradėkite nuo aukštosios mokyklos/programos paieškos - daugiau informacijos studyin.lt. Stipendijas Baltarusijos piliečiams teikia Baltarusijos humanitarinis universitetas - ru.ehu.lt. Vyriausybė taip pat pritarė skirti 100 valstybinių stipendijų studentams iš Baltarusijos studijuoti Lietuvos aukštosiose mokyklose.

Kokia atvykimo procedūra?
Apie atvykimo procedūrą asmenį informuos universitetas. Daugiau informacijos čia.

Ar galėsiu dirbti?
Taip, studentai gali dirbti, tačiau ne daugiau kaip 20 val. per savaitę (apribojimas netaikomas vasaros atostogų laikotarpiu). Leidimas dirbti nereikalingas. Darbo laiko apribojimas netaikomas magistrantūroje ir doktorantūroje studijuojantiems užsieniečiams.

Ar galėsiu likti po studijų Lietuvoje?
Taip, baigus studijas galima kreiptis dėl leidimo laikinai gyventi ir ieškoti darbo Lietuvoje. Toks leidimas išduodamas 12 mėnesių laikotarpiui. Su leidimu užsienietis galės ne tik ieškoti darbo, bet ir pradėti dirbti. Vėliau, užsienietis turi kreiptis dėl naujo leidimo darbo pagrindu.

Ar gali kartu atvykti šeimos nariai?
Šeimą į Lietuvą atsivežti gali tik doktorantūros studijų studentai.

Verslas / įmonės perkėlimas / startuoliai

Nuo ko pradėti?
Jeigu norite atvykti vystyti verslą ar perkelti savo įmonę į Lietuvą, pasikonsultuokite su „Investuok Lietuvoje” ir „Versli Lietuva”. Pirminę informaciją apie įmonės steigimą ir įmonės perkėlimą į Lietuvą rasite čia.

Kas gali pakonsultuoti?
Konsultacijas dėl verslo perkėlimo, galimų mokesčių, reikalavimų/ leidimų/ licencijų teikia „Versli Lietuva“. Užklausą galima siųsti el. paštu consultancy@enterpriselithuania.com 
Jeigu planuojate vykdyti teisiniu požiūriu sudėtingą verslo perkėlimą (įmonės reorganizavimas, verslo kaip vieneto perkėlimas), rekomenduojama pasitelkti Lietuvoje dirbančius teisininkus. Teisininkų sąrašą rasite čia.

Kas yra startuolio leidimas?
Jeigu norite atvykti kaip inovatyvios įmonės kūrėjas, kreipkitės į „Startup Visa Lithuania“(startuplithuania.com) arba savo užklausą siųskite el. paštu sigita@startuplithuania.com.

Ar gali kartu atvykti šeimos nariai?
Taip, verslininkai gali atsivežti savo šeimą.

Darbas

Nuo ko pradėti?
Jeigu norite atvykti į Lietuvą dirbti, rekomenduojame pradėti nuo darbdavio paieškos. Tuomet darbdavys turi kreiptis į Užimtumo tarnybą dėl leidimo dirbti išdavimo. Jeigu turite profesiją, kurių darbuotojų trūksta Lietuvoje arba profesiją, kuriai būtina aukšta profesinė kvalifikacija ir kurių darbuotojų trūksta Lietuvoje, Jūs galite atvykti pagal supaprastintą procedūrą su nacionaline D viza ir Jums nereikia gauti leidimo dirbti.

Ką daryti, jeigu neturiu darbdavio?
Tokiu atveju galite pats kreiptis į Užimtumo tarnybą. Baltarusijos piliečiams, kurie atvyko į Lietuvą su 6 mėn. nacionaline viza (vizos išdavimo data turi būti ne ankstesnė kaip rugsėjo 21 d.) arba su leidimu dėl ypatingų  humanitarinių priežasčių, Užimtumo tarnyba padeda rasti darbdavį. Užimtumo tarnybos kontaktai, kuriais galima rašyti ar skambinti pasikonsultuoti dėl įdarbinimo: info@uzt.lt, ernesta.varnaite@uzt.lt, tel. nr.: +370 673 20257.

Kokios įmonės įdarbina daug užsieniečių?
Įmonių, kurios įdarbina daug darbuotojų iš užsienio, sąrašą rasite čia.

Kur ieškoti darbo Lietuvoje?
Informaciją apie Lietuvoje įsikūrusias tarptautines įmones ir darbo pasiūlymus galima rasti www.workinlithuania.lt. Kiti darbo paieškos portalai: www.cvonline.lt, www.cv.lt, www.cvmarket.lt, www.cvbankas.lt.

Kur gauti daugiau informacijos?
Daugiau apie atvykimą darbo tikslu ieškokite Migracijos departamento puslapyje ir Užimtumo tarnybos puslapyje.

Aukštos profesinės kvalifikacijos darbas

Kas yra aukštos kvalifikacijos darbuotojas?
Jeigu turite aukštojo mokslo diplomą arba ne mažesnę kaip 5 metų profesinę patirtį ir Jūsų darbdavys Lietuvoje įsipareigoja Jums mokėti daugiau nei 1,5 vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžio atlyginimą (1 dydis - 1388 EUR), galite gauti leidimą laikinai gyventi kaip aukštos kvalifikacijos darbuotojas („Mėlynoji kortelė”). Šis leidimas gali būti išduotas 3 metams.

Kokia leidimo laikinai gyventi išdavimo procedūra?
Jeigu jums bus mokamas 1,5-3 vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžio atlyginimas, galite kreiptis į Migracijos departamentą dėl leidimo laikinai gyventi išdavimo ir kartu pateikti dokumentus Užimtumo tarnybos sprendimui dėl darbo atitikties Lietuvos Respublikos darbo rinkos poreikiams priimti.
Jeigu jums bus mokamas ne mažesnis nei 3 vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžio atlyginimas arba, jei jums bus mokamas 1,5-3 vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžio atlyginimas ir Jūsų profesija yra įtraukta į trūkstamų profesijų sąrašą arba Jūs ketinate dirbti pagal profesiją, kuriai būtina aukšta profesinė kvalifikacija ir kurių darbuotojų trūksta Lietuvoje, Užimtumo tarnybai dokumentų teikti nereikia – Jūs galite pradėti dirbti iš karto gavęs leidimą laikinai gyventi.

Ar gali kartu atvykti šeimos nariai?
Taip, gali.

Kur gauti daugiau informacijos?
Daugiau rasite Migracijos departamento puslapyje ir Užimtumo tarnybos puslapyje.

Šeimos susijungimas

Ar galiu atvykti pas Lietuvoje gyvenantį savo šeimos narį?
Jeigu Lietuvoje gyvena Jūsų šeimos narys (Lietuvos Respublikos pilietis arba užsienietis, turintis leidimą laikinai arba nuolat gyventi Lietuvoje), Jūs galite atvykti pas jį ir gauti leidimą laikinai gyventi. Leidimas paprastai išduodamas 1 metams, vėliau gali būti keičiamas 2 metams. Prašymo išduoti leidimą laikinai gyventi nagrinėjimo laikotarpiui galite gauti nacionalinę vizą. Daugiau informacijos ieškokite čia.

Kas yra laikomi užsieniečio šeimos nariais?
Užsieniečių šeimos nariais Lietuvoje laikomi sutuoktinis/partneris (ne jaunesnis nei 21 metai), nepilnamečiai vaikai (įvaikiai), įskaitant sutuoktinio/partnerio nepilnamečius vaikus, jeigu jie nesusituokę ir yra priklausomi nuo tėvų, taip pat tėvai, kurie išlaikomi ne mažiau kaip vienus metus ir negali pasinaudoti kitų šeimos narių, gyvenančių užsienio valstybėje, parama.

Ar galiu atvykti iš karto su pas savo šeimos narį užsienietį, kuris Lietuvoje turi leidimą laikinai gyventi?
Įstatymas numato, kad užsienietis, kuris nori susijungti su šeima, turi būti pragyvenęs Lietuvos Respublikoje pastaruosius 2 metus, turėti ne mažiau kaip vienerius metus galiojantį leidimą laikinai gyventi ir turėti pagrįstas perspektyvas įgyti teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje (bendra procedūra). Pagal supaprastintą procedūrą atvykstantiems užsieniečiams išvardinti reikalavimai nėra taikomi, ir jie gali iš karto atvykti su šeima. Pagal suprastintą procedūrą iš karto su šeima susijungti gali šie užsieniečiai: prieglobstį gavę, aukštos kvalifikacijos darbuotojai, mokslininkai ir tyrėjai, turintys leidimą laikinai gyventi, išduotą kitoje Europos Sąjungos valstybėje, atvykę stažuotis pagal ES mainų programas, dalyvaujantys valstybei svarbiuose projektuose, užsiimantys teisėta veikla, steigiantys startuolius, įmonės viduje perkelti asmenys, kurių mėnesinis atlyginimas yra ne mažesnis negu 2 vidutiniai šalies atlyginimai.

Atvykimas į Lietuvos Respubliką karantino metu

Karantino metu į Lietuvą gali atvykti tik užsieniečiai, kurie turi nacionalinę vizą, leidimą laikinai arba nuolat gyventi Lietuvoje bei užsieniečiai, kurie yra Lietuvos Respublikos piliečių ir užsieniečių, turinčių teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje šeimos nariai. Užsieniečiams, turintiems Šengeno vizą, būtinas ministro / ar LR Vyriausybės leidimas atvykti. Visiems atvykstantiems privaloma laikytis karantino reikalavimų, kuriuos pateikia Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.

Kiekvienas į Lietuvą atvykstantis asmuo taip pat privalo užpildyti anketą ir gauti QR kodą.  

Gyvenamosios vietos deklaracija

Kada privalau deklaruoti gyvenamąją vietą?
Gyvenamąją vietą galite deklaruoti tik turėdami leidimą laikinai ar nuolat gyventi Lietuvoje. Jeigu atvykstate su viza, gyvenamosios vietos Lietuvoje deklaruoti negalėsite.

Kaip deklaruoti gyvenamąją vietą?
Gyvenamąją vietą deklaruoti galite atvykdami į seniūniją ar savivaldybę su leidimu laikinai arba nuolat gyventi Lietuvoje. Taip pat, užsienio piliečiai gali deklaruoti gyvenamąją vietą migracijos tarnyboje, atsiimdami leidimus gyventi Lietuvoje. Daugiau informacijos apie gyvenamosios vietos deklaravimą rasite čia.

Ar galėsiu deklaruoti savo gyvenamąją vietą nuomojamame būste?
Taip, jeigu su nuomininku sudarysite nuomos sutartį ir ji bus registruota Registrų Centre. Ši sutartis yra pakankamas pagrindas deklaruoti savo gyvenamąją vietą. Deklaracija galioja sutartyje nurodytą laiką, o jam pasibaigus bus automatiškai nutraukta. Svarbu: jeigu planuojate deklaruoti visą šeimą nuomojame būste, reikia, kad visų šeimos narių duomenys butu nurodyti nuomos sutartyje.

Būsto nuoma

Nuo ko pradėti?
Norėdami ieškoti būsto nuomai ar įsigijimui, galite peržiūrėti skelbimus populiariausiuose nekilnojamojo turto nuomos portaluose: www.aruodas.lt ar www.domoplius.lt.

Banko sąskaitos atsidarymas

Kaip atsidaryti banko sąskaitą?
Užsieniečiai gali atsidaryti banko sąskaitą Lietuvoje, jeigu jie turi ryšių su Lietuva, pvz., dirba Lietuvoje ir banko sąskaita jiems reikalinga, kad į ją būtų pervedamas darbo užmokestis. Dėl reikalingų dokumentų banko sąskaitai atsidaryti rekomenduojama tiesiogiai kreiptis į bankus. Atsidarant banko sąskaita dauguma bankų iš užsieniečių, atvykusių su nacionaline viza, reikalauja susimokėti papildomą sąskaitos atidarymo mokestį. Užsieniečiams, turintiems leidimą gyventi Lietuvoje, toks mokestis dažniausiai nėra taikomas. Pasidomėkite paslaugų kaina keliuose bankuose prieš nutardami, kur Jums labiau apsimoka atsidaryti banko sąskaitą. Lietuvoje veikiančių bankų sąrašą rasite čia.

Svarbu pažymėti, kad pilnavertę sąskaitą užsienietis gali atsidaryti ne tik bankuose, bet ir kai kuriose fintech įmonėse (PayseraPaylar ir kt.).

Darželiai

Ko reikia, kad galėčiau užregistruoti vaiką į darželį?
Tam, kad galėtumėte užregistruoti vaiką į darželį, Jūs turite turėti leidimą laikinai arba nuolat gyventi Lietuvoje ir būti deklaravęs gyvenamąją vietą Lietuvoje. Vilniaus miesto švietimo skyrius šiuo metu taiko išimtinį procesą baltarusiams, todėl Baltarusijos piliečiai gali registruoti vaiką į ugdymo įstaigą ir su nacionaline viza. Jeigu norite registruoti vaiką į ugdymo įstaigą Vilniaus mieste, kreipkitės į relocation@vilnius.lt. Daugiau informacijos apie vaikų ugdymą Vilniaus mieste rasite čia.

Lietuvoje taip pat veikia privatūs darželiai. Jie turi savo priėmimo tvarkas.

Kur kreiptis norint užregistruoti vaiką į darželį?
Savivaldybė nustato vaikų priėmimo į darželius tvarką. Paprastai vaiko tėvai ar globėjai rašo prašymą darželio vadovui. Kartu su juo pateikia vaiko asmens dokumento kopiją, vaiko sveikatos pažymą. Kai kuriose savivaldybėse (pvz., Vilniaus) priėmimas į darželius vykdomas centralizuotai, per savivaldybės sukurtą priėmimo sistemą. Tokiu atveju prašymas teikiamas ne darželio administracijai, o už tai atsakingam savivaldybės padaliniui per elektroninę priėmimo sistemą.

Kiek reikia mokėti už darželį?
Valstybiniuose darželiuose ugdymą finansuoja valstybė. Tėvai (globėjai) moka už vaiko maitinimą. Kai kuriose savivaldybėse gali būti nustatyti papildomi mokesčiai. Valstybiniuose darželiuose šeima vidutiniškai moka 50–60 eurų per mėnesį. Privačiuose darželiuose kainos svyruoja nuo 120 iki 500 eurų per mėnesį.

Mokyklinis ugdymas

Nuo ko pradėti?
Norėdami pasikonsultuoti dėl mokyklų, kreipkitės į atitinkamos savivaldybės švietimo skyrių bei į pasirinktos mokyklos administraciją dėl informacijos apie priėmimą ir reikiamų dokumentų pateikimo. Norėdami registruoti vaiką į ugdymo įstaigą Vilniaus mieste, kreipkitės į relocation@vilnius.lt.

Kur rasti mokyklą rusų kalba?
Mokyklinį ugdymą savivaldybėse organizuoja konkretaus miesto ar rajono savivaldybė. Norėdami pasikonsultuoti dėl mokyklų kreipkitės į atitinkamos savivaldybės švietimo skyrių. Pvz., Vilniuje yra viena baltarusių gimnazija ("Pranciškaus Skorinos") bei 21 mokykla, kuriose rusų yra ugdomoji kalba. Vilniaus mokyklų, kuriose dėstymas vyksta rusų kalba, sąrašą galima rasti čia.

Ar galima vaiką registruoti į ugdymo įstaigoje turint nacionalinę vizą?
Vilniaus miesto švietimo skyrius šiuo metu taiko išimtinį procesą baltarusiams, todėl Baltarusijos piliečiai gali registruoti vaiką į ugdymo įstaigą ir su nacionaline viza. Suteikiamos esamos laisvos vietos nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos (pagal galimybes). Jeigu Jūs planuojate įsikurti Vilniuje, dėl vaikų registravimo į ugdymo įstaigas kreipkitės el. paštu: relocation@vilnius.lt.

Kituose miestuose: dėl vaikų registravimo į darželius bei mokyklas rekomenduojame kreiptis į miesto, kuriame Jūs planuojate gyventi, savivaldybės švietimo skyrių.

Kur rasti daugiau informacijos?
Daugiau informacijos ieškokite www.renkuosilietuva.lt

Sveikatos apsauga

Kaip veikia sveikatos apsaugos sistema užsieniečiams?
Jeigu Jūs į Lietuvą atvykote su viza, Jūs turite turėti privatų sveikatos draudimą visam buvimo Lietuvoje laikotarpiui. Jeigu Jūs esate deklaravęs savo gyvenamąją vietą Lietuvoje, turite leidimą laikinai arba nuolat gyventi Lietuvoje ir teisėtai dirbate Lietuvoje, privalomąjį sveikatos draudimą (PSD) už Jus moka darbdavys. Jeigu bent vienas iš šeimos narių dirba ir moka PSD įmokas, sveikatos draudimu yra automatiškai draudžiami ir to užsieniečio nepilnamečiai vaikai. 

Svarbu: jeigu Lietuvoje gyvenate su leidimu laikinai, bet nedirbate, Jūs privalote turėti privatų draudimą. Tik dirbantys ir PSD įmokas mokantys užsieniečiai gali gauti nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas.

Kas yra privalomasis sveikatos draudimas (PSD)
Nuolatiniai Lietuvos gyventojai, apdrausti PSD, gali nemokamai naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis valstybinėse ir savivaldybių sveikatos priežiūros įstaigose bei kai kuriose privačiose įstaigose.

Kas yra laikomi nuolatiniais Lietuvos gyventojais?
Nuolatiniais Lietuvos gyventojai yra laikomi asmenys, kurie Lietuvoje gyvena ne mažiau nei 185 dienas per metus, turi leidimą laikinai arba nuolat gyventi Lietuvoje bei Lietuva yra jų pagrindinė socialinių ir ekonominių interesų šalis. Jeigu Jūs atvykote ir Lietuvoje esate su nacionaline viza, Jūs nebūsite nelaikomas nuolatiniu Lietuvos gyventoju.

Ar galiu PSD draustis savarankiškai turėdamas vizą?
Ne, PSD užsienietis draudžiamas, jeigu jis Lietuvoje gyvena su leidimu gyventi, dirba pagal darbo sutartį arba pagal individualios veiklos pažymą ir moka mokesčius.

Kur pasitikrinti, ar aš esu draustas PSD?
Pasitikrinti savo draustumą galite čia.

Socialinės apsaugos sistema

Kaip veikia socialinės apsaugos sistema Lietuvoje?
Lietuvoje daugumą socialinių išmokų yra finansuojamos iš įnašų, kuriuos moka darbuotojas arba darbdavys. Ne įnašų pagrindu finansuojamos specifinės paslaugos, dažniausiai skirtos labiausiai pažeidžiamiems asmenims remti. Socialinės išmokos užsieniečiams priklauso nuo jų teisinio statuso. Užsieniečiai, turintys leidimą nuolat gyventi, gali kreiptis dėl visų išmokų ir paslaugų kaip ir Lietuvos piliečiai. Užsieniečiai, turintys leidimą gyventi laikinai, gali pretenduoti į socialines garantijas, kurios grindžiamos įmokų pagrindu, t.y., jeigu dirba ir nustatytą laiką moka įmokas. Išlygos taikomos tik aukštos kvalifikacijos darbuotojams. Užsieniečiai, kurie atvyksta su viza, negali kreiptis dėl socialinių išmokų Lietuvoje.

Kas gali kreiptis?
Dėl socialinės paramos ir išmokų Lietuvoje gali kreiptis asmenys, kurie turi leidimą gyventi, deklaravo savo gyvenamąją vietą Lietuvoje ir čia dirba ir moka įmokas. Lietuvoje teisėtai gyvenantys ir dirbantys asmenys yra draudžiami visomis socialinio draudimo rūšimis. Mokant nustatytą laiką socialinio draudimo įmokas, įgyjama teisė gauti atitinkamą socialinio draudimo išmoką. Dirbantys nuolatiniai Lietuvos gyventojai yra apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu bei kaupia ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą ir nedarbo socialinio draudimo stažą.

Kokios yra pagrindinės išmokos ir kas gali dėl jų kreiptis?

Nedarbo socialinio draudimo išmoka priklauso, jeigu:

 • iki įsiregistravimo Užimtumo tarnyboje asmuo turi ne mažesnį kaip 12 mėn. nedarbo draudimo stažą per paskutinius 30 mėn.
 • asmuo buvo draudžiamas nedarbo socialiniu draudimu
 • asmens paskutinė darbovietė buvo Lietuvoje
 • asmuo registravosi Užimtumo tarnyboje ir jam suteiktas bedarbio statusas
 • Užimtumo tarnyba nepasiūlė tinkamo darbo ar aktyvios darbo rinkos politikos priemonių.

Motinystės/tėvystės ar vaiko priežiūros išmokos priklauso, jeigu:

 • asmuo yra apdraustas motinystės socialiniu draudimu
 • asmuo turi ne trumpesnį kaip 12 mėn. per paskutinius 24 mėn. motinystės socialinio draudimo stažą, iki pirmosios motinystės / tėvystės atostogų dienos
 • asmens paskutinė darbovietė buvo Lietuvoje.

SVARBU: Tais atvejais, kai Baltarusijos piliečiui neužtenka Lietuvoje įgyto draudimo (darbo) stažo išmokai gauti, bet prieš tai jis dirbo Baltarusijoje, tuomet Baltarusijoje įgytas stažas bus įskaitomas teisei į išmoką nustatyti.

Transporto priemonės registravimas ir vairavimas

Kiek laiko galiu naudoti užsienyje registruotą transporto priemonę?
Naudotis transporto priemone su nacionaline viza Jūs galite iki 90 dienų per metus. Jeigu Jūs ketinate naudotis transporto priemone ilgiau nei 90 dienų per metus, ją reikia registruoti Lietuvoje.

Kas gali registruoti transporto priemonę?
Transporto priemonę Lietuvoje registruoti gali tik užsieniečiai, kurie turi leidimą laikinai ar nuolat gyventi Lietuvoje ir yra deklaravę savo gyvenamąją vietą Lietuvoje. Užsieniečiai, turi įregistruoti automobilį per 30 dienų nuo datos, kai jiems buvo išduotas leidimas gyventi ir jie deklaravo Lietuvoje gyvenamąją vietą.

Kur galima kreiptis dėl transporto priemonės registravimo?
Dėl automobilio registravimo reikia kreiptis į Regitrą. Regitros kontaktai: 8 700 55 151; +370 5 210 5164; el. paštas: info@regitra.lt Daugiau informacijos galite rasti čia.

Ar man reikia lietuviško vairuotojo pažymėjimo?
Su ES ar EEE nepriklausančių valstybių išduotu vairuotojo pažymėjimu Lietuvoje vairuoti galima tol, kol žmogus netampa nuolatiniu Lietuvos gyventoju, tai yra, iki tol, kol užsienietis gauna leidimą laikinai ar nuolat gyventi Lietuvoje ir čia deklaruoja gyvenamąją vietą. Tapus nuolatiniu Lietuvos gyventoju, užsieniečiai, vairuojantys su ne ES šalyje išduotais pažymėjimais, privalo juos pasikeisti į lietuviškus.

Kaip pakeisti vairuotojo pažymėjimą?
Vairuotojo pažymėjimai keičiami išlaikius teorijos ir praktikos egzaminus.

Kur reikia kreiptis dėl vairuotojo pažymėjimo keitimo?
Dėl vairuotojo pažymėjimo keitimo reikia kreiptis į Regitrą. Regitros kontaktai: 8 700 55 151; +370 5 210 5164; el. paštas: info@regitra.lt Daugiau informacijos galite rasti čia

Pagalba užsieniečiams

Kur galima kreiptis informacinės pagalbos?
Visą informaciją ir konsultacijas su migracija susijusiais klausimais suteiks Migracijos informacijos centras „Renkuosi Lietuvą“ -

 • svetainė internete: renkuosilietuva.lt,
 • telefonu:
 • skambinant iš Lietuvos (nemokama linija): 8 800 22922,
 • skambinant iš užsienio (įprastas tarifas): +370 525 14352,
 • Skype: Migracijos_informacijos_centras,
 • El. paštas: renkuosilietuva@iom.int

Kur kreiptis dėl vaikų registracijos į ugdymo įstaigą Vilniaus mieste?
Baltarusijos piliečiai, norėdami registruoti vaiką į ugdymo įstaigą Vilniaus mieste, gali kreiptis į Vilniaus miesto savivaldybę el. paštu relocation@vilnius.lt.

Kokios nevyriausybinės organizacijos teikia pagalbą užsieniečiams ir pabagėliams?
Lietuvos Raudonasis Kryžius – info@redcross.ltredcross.lt

Užsieniečių integracijos centrai:

Teikiamos paslaugos:

 • lietuvių kalbos mokymai,
 • visuomenės pažinimo mokymai,
 • teikiamos psichologinės konsultacijos,
 • teisinės paslaugos,
 • profesinio orientavimo konsultacijos,
 • teikiamos socialinės konsultacijos įvairiais gyvenimo Lietuvoje klausimais (sveikatos draudimo, būsto nuomos ir gyvenamosios vietos deklaravimo, švietimo, sveikatos sistemos klausimai, tarpininkavimas su valstybinėmis institucijomis pildant / pateikiant dokumentus).

Visą reikalingą informaciją susijusi su atvykimu ir gyvenimu Lietuvoje Jūs rasite informacinėje brošiūroje, kurią galima peržiūrėti ir atsisiųsti. 

Informacija atnaujinta: 2021-03-23
MENIU
 • 8 800 22922

Nemokamos linijos:

Skambinant iš užsienio (įprastas tarifas):

MENIU
 • 8 800 22922

Nemokamos linijos:

Skambinant iš užsienio (įprastas tarifas):

Reikia pagalbos?

Klauskite mūsų dabar!