Grįžimas iš Jungtinių Amerikos Valstijų


Kuo pasirūpinti prieš išvykstant? 

  • Norėdami sustabdyti socialines išmokas, mokamas JAV, asmeniškai atvykite į artimiausią Socialinės apsaugos (angl. Social Security) skyrių ir užpildykite pranešimą, kad paliekate šalį neribotam/visam laikui. Atsisakykite prenumeratų, kabelinės televizijos ir kitų paslaugų, kurių išvykus  jums nebereikės. 
  • Pasirūpinkite laiškų peradresavimu.  
  • Prieš išvykdami apsilankykite savo banke ir pasiteiraukite apie pinigines operacijas tarp JAV ir Lietuvos. Bankas turi suteikti klientui kortelę, čekių knygelę ir informaciją, reikalingą elektroniniam pervedimui atlikti. Taip pat pravartu pasiteirauti apie galimus aptarnavimo mokesčius ir laukimo laiką norint pervesti pinigus ar išgryninti čekį užsienyje. Lietuvos bankuose jau siūloma galimybė atsidaryti sąskaitą internetu dar esant užsienyje. 
  • Informuokite medicinos įstaigas, jei reikia, parsivežkite medicininių išrašų kopijas.
  • Atsisakykite prenumeratų, kabelinės televizijos ir kitų paslaugų, kurių išvykus jums nebereikės.

Permokėtų mokesčių susigrąžinimas 

JAV mokestiniai metai trunka nuo sausio 1 d. iki gruodžio 31 d. Mokesčių mokėtojas privalo pateikti pajamų mokesčio deklaraciją iki kitų metų balandžio vidurio. Jei dėl svarbių priežasčių ir negalite pateikti deklaracijos laiku, galite prašyti pratęsti terminą, naudodami IRS 4868 formą, bet ne vėliau kaip iki spalio 15 d. Mokesčius susigrąžinti galima už ne daugiau kaip trejus ankstesnius mokestinius metus.

Norint susigrąžinti JAV permokėtus mokesčius, reikės pateikti W-2 formas iš buvusių darboviečių (jei neturite W-2, galite pateikti algalapius), socialinės apsaugos kortelės (angl. Social Security Card) kopiją, DS-2019 formą, asmens dokumentus, vizas. Grąžinimo procesas gali užtrukti 7–9 mėnesius.

 Dėl metinių deklaracijų ir mokesčių susigrąžinimo reikia kreiptis į JAV Vidaus mokesčių tarnybą (angl. Internal Revenue Service, IRS). 

Kokiais dokumentais pasirūpinti? 

  • Nuosavybės teisę patvirtinantys dokumentai: nekilnojamojo, kilnojamojo ar kito turto pardavimo sutartys; 
  • Pensijų fondų dokumentai (pvz. IRA, forma 401(k));
  • gyvybės ir turto draudimo dokumentai: atkreipkite dėmesį į sudarytų sutarčių sąlygas, kokie reikalavimai taikomi išvykstant iš JAV; 
  • Dokumentai, įrodantys vaikų pabaigtą ugdymo programą ar jos dalį; pažymos iš lituanistinės mokyklos (jei mokytasi); JAV įgyti diplomai;
  • pažymos iš medicinos įstaigų apie suteiktą gydymą. JAV įgyti diplomai, rekomendacijos, vairuotojo pažymėjimai ir pan. 

Grįžimas su vaikais  

Grįždami su vaikais iš anksto pasidomėkite, kokią ugdymo įstaigą jie galėtų lankyti, su pasirinkta mokykla aptarkite adaptacijos klausimus ir pateikite prašymą stoti į eilę mokytis (internetu arba mokykloje). Lietuvoje yra garantuojamas nemokamas mokslas bendrojo ugdymo mokyklose. Iš užsienio grįžtantiems vaikams numatyta pagalba: didesnis finansavimas, individualizuota pagalba integruojantis, išlyginamosios klasės, papildomos lietuvių k. pamokos ir pan. Lietuvoje auga specializuotų mokyklų iš užsienio grįžusiems vaikams integruoti tinklas.

Vaikas, kurio gimimo metu bent vienas iš tėvų yra Lietuvos pilietis, net jei gimė užsienyje, įgyja Lietuvos Respublikos (LR) pilietybę. Vaikai, kurie gimdami įgijo Lietuvos pilietybę, o kitos valstybės pilietybę įgijo iki 18 metų, gali išsaugoti daugybinę pilietybę.

JAV gimusio vaiko įtraukimas į apskaitą

Jei bent vienas iš tėvų yra Lietuvos pilietis, vaiko gimimas turi būti įtrauktas į apskaitą Lietuvoje. Dokumentus dėl JAV gimusio vaiko gimimo įtraukimo į apskaitą turi pateikti vienas iš vaiko tėvų, Lietuvos Respublikos pilietis. 

Teiktini dokumentai: 

  • prašymas įtraukti vaiko gimimą į apskaitą; 
  • JAV išduotas vaiko gimimo liudijimas patvirtintas tvirtinimo pažyma* (Apostille) ir išverstas į lietuvių kalbą. Gimimo liudijimai yra tvirtinami dokumentą išdavusios valstijos Secretary of State;  
  • tėvų asmens tapatybę patvirtinantys dokumentai. 

Dokumentus dėl vaiko įtraukimo į apskaitą galima pateikti LR civilinės metrikacijos įstaigai, LR ambasadai JAV arba internetu per Registrų centrą.

*JAV išduoti gimimo liudijimai yra tvirtinami dokumentą išdavusios valstijos Secretary of State.

Pirmieji žingsniai grįžus į Lietuvą 

  • Gyvenamoji vieta. Deklaruokite gyvenamąją vietą per 1 mėn. internetu www.epaslaugos.lt arba nuvykę į savivaldybę ar seniūniją, kurioje gyvenate.
  • Privalomasis sveikatos draudimas (PSD). Jeigu grįžę iš JAV kurį laiką nedirbate ir nesate draudžiamas valstybės lėšomis, sumokėkite PSD įmokas. Įmokas reikia mokėti nuo pat gyvenamosios vietos deklaravimo Lietuvoje pradžios.
  • Sveikatos priežiūros įstaiga. Pasirinkite ir prisiregistruokite medicinos įstaigoje, kuri yra sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa dėl paslaugų teikimo ir apmokėjimo.
  • Banko sąskaita. Dauguma bankų leidžia atsidaryti sąskaitą internetu. Turėdami el. bankininkystę ir prisijungimo duomenis prie el. valdžios vartų galėsite registruotis ir teikti prašymus įvairioms institucijoms, deklaruoti gyvenamąją vietą ir gauti daugumą viešųjų paslaugų el. būdu.
  • Darbas. Jeigu darbo ieškosite tik grįžę - registruokitės Užimtumo tarnyboje (UŽT). Čia jums padės susirasti darbą arba persikvalifikuoti.
  • Išmokos. Jeigu grįžę neturite pajamų, galite kreiptis dėl socialinių išmokų į ,,Sodrą" arba gyvenamosios vietos savivaldybę.

Privalomasis sveikatos draudimas (PSD) 

Sveikatos apsaugos sistema Lietuvoje labai skiriasi nuo amerikietiškosios. Kiekvienas Lietuvoje gyvenamąją vietą deklaravęs asmuo turi mokėti PSD įmokas, skirtas gyventojų sveikatos apsaugai. PSD įmokos dydis sudaro 6.98% nuo visų gautų pajamų, o minimali mėnesio įmoka skaičiuojama nuo minimalaus mėnesinio atlyginimo (MMA) 2023 m. PSD įmokos dydis – 58,63 EUR. Iš šio mokesčio surinkto biudžeto yra išlaikomos ligoninės, poliklinikos bei jų personalas, apmokami kompensuojami vaistai ir kitos medicininės priemonės. PSD žmonėms Lietuvoje garantuoja, kad prireikus asmuo galės kreiptis į gydymo įstaigą ir sveikatos priežiūros paslaugas gauti nemokamai, laisvai pasirinkus polikliniką, medicinos centrą ar šeimos gydytojo kabinetą.

LR piliečiai, priklausantys socialiai jautrioms gyventojų grupėms (vaikai, moksleiviai, studentai, bedarbiai, pensininkai, kt.), draudžiami valstybės lėšomis, t. y. už juos PSD įmokas moka valstybė. Už samdomus darbuotojus PSD įmokas sumoka darbdavys. Kitais atvejais, PSD įmokas reikia susimokėti savarankiškai.

Kas draudžiamas valstybės lėšomis? 

  • Moksleiviai ir dieninių studijų studentai 
  • UŽT registruoti bedarbiai 
  • Vienas iš tėvų, auginantis vaiką iki 8 m. arba bent du nepilnamečius vaikus 
  • Asmenys, gaunantys bet kokios rūšies pensiją 
  • Kitos asmenų grupės, kurias galite rasti www.vlk.lt 

 

PSD skola 

Jei nedeklaravote savo išvykimo į JAV, Lietuvoje jums galėjo susikaupti PSD skola. Taip atsitinka todėl, kad PSD įmokas renkanti „Sodra“ neturėjo duomenų apie išvykimą ir taikė jums prievolę mokėti PSD įmokas. Skola nustoja kauptis tik deklaravus išvykimą ir užpildžius metinę pajamų deklaraciją Valstybinėje mokesčių inspekcijoje (VMI). Jei to nepadarėte išvykdami, grįžus reikės apmokėti įsiskolinimą arba įrodyti, kad per skolos skaičiavimo laikotarpį turėjote teisę būti draudžiamas PSD valstybės lėšomis. PSD skolą reikia sumokėti net jei Lietuvoje negavote sveikatos priežiūros paslaugų.

JAV įgytų diplomų pripažinimas Lietuvoje 

JAV įgytų kvalifikacijų pripažinimas 

  • Ar jums reikės pripažinti įgytą kvalifikaciją Lietuvoje priklauso nuo profesijos: ar ji yra reglamentuojama (pvz., taikoma medikams, teisininkams, mokytojams ir kitoms profesijoms, kurias galite pasitikrinti Reglamentuojamų profesijų sąraše). Reglamentuojamas profesijas pripažįsta atskiros, prie atitinkamų ministerijų esančios komisijos.
  • Jei jūsų profesija nereglamentuojama, apie kvalifikacijos tinkamumą spręs pats darbdavys.

Studijos Lietuvoje

Lietuvoje studijų programas vykdo dviejų tipų aukštosios mokyklos: kolegijos ir universitetai. Priėmimas į Lietuvos aukštąsias mokyklas prasideda birželio 1 d., prašymai pildomi el. būdu. Geriausiai baigusiesiems mokyklas už mokslą aukštosiose mokyklose mokėti nereikia. Užsienio lietuviams taip pat gali būti skiriamos stipendijos, socialinės išmokos ir papildomas konkursinis balas.

Jei pasirinktos studijos vyks lietuvių kalba, o stojantysis negali savo lietuvių kalbos žinių įrodyti dokumentais išduotais kompetetingos institucijos, reikės išlaikyti įskaitą Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Lituanistinių studijų katedroje.

Darbas grįžus į Lietuvą 

Lietuva grįžtantiesiems gali pasiūlyti įvairių darbo vietų. Remiantis Valstybinės duomenų agentūros duomenimis, darbo užmokestis Lietuvoje jau ilgą laiką kyla – vidutinis atlyginimas nuo 2018 m. iki 2022 m. padidėjo net 83,5 %.

Grįžę galite registruotis UŽT, kur gausite pagalbą ieškodami darbo, galėsite įgyti naują kvalifikaciją, tobulinti esamas kompetencijas. UŽT svetainėje galima rasti ir paklausių profesijų sąrašą, kuris atnaujinamas pagal kiekvieno mėnesio laisvų darbo vietų skaičių.

Ieškodami darbo internete atkreipkite dėmesį ne tik į plačiai žinomus Lietuvos darbo paieškos tinklapius (www.cvonline.lt, www.cvbankas.lt, www.cv.lt, LinkedIn), bet ir į specialiai grįžtantiems iš užsienio skirtus projektus: Gal į Lietuvą, Work In Lithuania. Šalyje sparčiai plečiasi ir tarptautinės įmonės, ieškančios patirties užsienyje turinčių, anglų ir kitomis kalbomis kalbančių darbuotojų. 

Nuotolinis darbas 

Lietuva su JAV turi dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį, apsaugančią nuo mokesčių mokėjimo abiejose šalyse. Pagal šią sutartį, pajamos yra apmokestinamos tik toje šalyje, kurioje asmuo yra rezidentas. Jei gyvenate Lietuvoje ir dirbate JAV darbdaviui – pajamos apmokestinamos Lietuvoje. Jei fizinė darbo vieta faktiškai ir pagal darbo sutartį yra JAV, tada ir mokesčiai mokami JAV. Jei norėsite susigrąžinti permokėtus mokesčius JAV, VMI galėsite išsiimti rezidavimo vietą patvirtinančią FR0254 formą.

Atvykimo išmoka  

Jei užsienyje gyvenote bent 5 pastaruosius metus, o grįžę sudarote neterminuotą darbo sutartį pagal profesiją, įtrauktą į aukštą pridėtinę vertę kuriančių profesijų, kurių darbuotojų trūksta Lietuvoje, sąrašą, ir gaunate ne mažesnį negu 4,1 MMA darbo užmokestį, galite pretenduoti į valstybės skiriamą vienkartinę atvykimo išmoką (4,1 MMA).

Dėl išmokos sąlygų kreipkitės į UŽT (el. pašto adresu: atvykimoismoka@uzt.lt)

Senatvės pensijos dirbusiesiems JAV 

Pensinis amžius JAV ir Lietuvoje skiriasi. Pensiją JAV pradės mokėti tik kai sulauksite pensinio amžiaus pagal JAV įstatymus (šiuo metu – 66 m.). Pensinis amžius Lietuvoje 2026-aisiais pasieks vienodą tiek moterims, tiek vyrams 65 metų ribą.

JAV pilietybę turintiems asmenims paskirta pensija mokama ir persikėlus gyventi į Lietuvą. JAV pilietybės neturintiems asmenims dėl pensijos perkėlimo keliamos papildomos sąlygos priklausomai nuo pensijos tipo (privačios, našlių ir kt. pensijos). Pensijos perkėlimą reikia derinti su atsakingomis JAV institucijomis.

Minimalus darbo stažas pensijai gauti Lietuvoje: 15 m.               

Lietuvoje senatvės pensija skiriama asmenims: 

  • sulaukusiems senatvės pensijos amžiaus; 
  • turintiems bent minimalų pensijų socialinio draudimo stažą.  

Lietuvoje sukauptą stažą galite pasitikrinti www.sodra.lt

JAV sukauptą stažą galite pasitikrinti www.ssa.gov

SVARBU! JAV ambasada Vilniuje neteikia konsultacijų socialinio draudimo klausimais.  

Jeigu jums teko dirbti JAV ir norite kreiptis dėl JAV pensijos skyrimo, turite kreiptis į JAV ambasadą Lenkijoje. Visus socialinio draudimo klausimus tvarko Federalinių išmokų skyrius (angl. Federal Benefits Unit), esantis JAV ambasadoje Varšuvoje, Lenkijoje. Efektyviausias būdas susisiekti su šiuo skyriumi Varšuvoje yra internetu: Online Contact Form. Asmenys, turintys prisijungimo duomenis prie savo Socialinės apsaugos duomenų (angl. Social Security Administration), gali patys el. būdu kreiptis dėl pensijos skyrimo.

Pensinis amžius JAV ir Lietuvoje skiriasi. Pensiją JAV pradės mokėti tik kai sulauksite pensinio amžiaus pagal JAV įstatymus (šiuo metu – 66 m.). Šiuo metu Lietuvoje moterų pensinis amžius - 64 m., vyrų - 64 m. ir 6 mėn.. Pensinis amžius Lietuvoje 2026-aisiais pasieks vienodą tiek moterims, tiek vyrams 65 metų ribą.

Vairuotojo pažymėjimas 

  • Jei grįžote į Lietuvą ir turite amerikietišką vairuotojo pažymėjimą, tapus nuolatiniu Lietuvos gyventoju reikės jį pasikeisti.

  • JAV išduoti tarptautiniai vairuotojo pažymėjimai keičiami išlaikius teorijos ir praktikos egzaminus VĮ „„Regitra“.

  • Pasikeisti galima tik galiojantį vairuotojo pažymėjimą, o jei galiojančio JAV pažymėjimo neturite, reikės baigti kursus pasirinktoje vairavimo mokykloje ir išsilaikyti teorijos bei praktikos egzaminus VĮ „„Regitra“.

Lietuvos respublikos pilietybė

Grįžtantiems iš JAV dažnai aktualus daugybinės pilietybės klausimas. Dabartiniai LR įstatymai leidžia turėti daugybinę pilietybę tik išimtiniais atvejais (pvz. tremtiniams ir jų palikuonims, asmenims, kurie gimdami įgijo LR pilietybę, o kitos valstybės pilietybę įgijo iki jiems sukako 18 metų, asmenims, įgijusiems Lietuvos pilietybę išimties tvarka), numatytais Pilietybės įstatyme.

Reikalavimas atsisakyti kitos valstybės pilietybės, priimant Lietuvos pilietybę netaikomas asmenims, kurie yra ištremti iš okupuotos Lietuvos Respublikos iki 1990 m. kovo 11 d., arba išvykę iš Lietuvos iki 1990 m. kovo 11 d., arba jų palikuoniams.

  • LR pilietybės atkūrimas. Jei asmuo turėjo Lietuvos pilietybę iki 1940-06-15, jis turi teisę ją atkurti, jei nėra įgiję LR pilietybės iki 2011-04-01. Tokią teisę taip pat turi šių asmenų palikuonys - vaikai, vaikaičiai ir provaikaičiai. Tokiu atveju būtina pateikti įrodymus dėl turėtos pilietybės.
  • LR pilietybės įgijimas supaprastinta tvarka. Lietuvių kilmės asmenys, niekada neturėję Lietuvos Respublikos pilietybės, turi galimybę ją įgyti supaprastinta tvarka. Šiuo atveju reikia įrodyti lietuvių kilmę - kad asmens tėvai/seneliai arba vienas iš tėvų/senelių yra ar buvo lietuviai, bei pateikti rašytinį pareiškimą, kuriuo asmuo deklaruoja, kad laiko save lietuviu.

Prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės teikiami el. būdu per Lietuvos migracijos informacinę sistemą. Kreipiantis dėl pilietybės atkūrimo, grąžinimo ar įgijimo supaprastinta tvarka, dokumentų originalus galima pateikti Migracijos departamentui Lietuvoje arba LR konsulinei įstaigai JAV.

Leidimai gyventi Lietuvoje

Jeigu į Lietuvą atvykstate neturėdami LR pilietybės, norėdami gyventi Lietuvoje turėsite gauti leidimą. Leidimas gyventi Lietuvoje gali būti išduodamas skirtingais pagrindais, pvz. lietuvių kilmės, šeimos sujungimo, darbo, studijų ir kitais pagrindais. Dokumentų sąrašas priklauso nuo pagrindo, kuriuo remiantis norėsite kreiptis dėl leidimo gyventi. Pavyzdžiui, kreipiantis dėl leidimo gyventi lietuvių kilmės pagrindu, reikia pateikti dokumentus, įrodančius lietuvių kilmę bei pažymą dėl neteistumo.

Jei į Lietuvą kartu su LR piliečiu atvyksta šeimos nariai, turintys JAV pilietybę, jie iškart gali kreiptis dėl nuolatinio leidimo gyventi Lietuvoje šeimos sujungimo pagrindu. Prašymą reikia pateikti per 3 mėn. nuo atvykimo į Lietuvą. Iš anksto pasirūpinkite reikalingais dokumentais (santuokos liudijimu, pažyma dėl neteistumo, sveikatos draudimu ir kt.)

Prašymai dėl leidimų gyventi Lietuvoje teikiami per Lietuvos migracijos informacinę sistemą. Pirmiausiai turite užpildyti prašymą el. būdu, tuomet, per 4 mėn. pateikti dokumentų originalus teritoriniam Migracijos departamento skyriui. Leidimas gyventi Lietuvoje išduodamas per 3 mėn.

Norėdami įgyti Lietuvos pilietybę supaprastinta tvarka arba gauti leidimą gyventi Lietuvoje lietuvių kilmės pagrindu, turėsite įrodyti, kad jūsų tėvai arba seneliai (arba vienas iš tėvų ar senelių) buvo lietuviai. Tai įrodoma pateikiant oficialius dokumentus (pasus, gimimo liudijimus, santuokos liudijimus bei kt.). Neretai asmenys šių dokumentų nebeturi. Tokiu atveju galite kreiptis į Lietuvos valstybės centrinį archyvą arba Lietuvos valstybės istorijos archyvą.

Informacija atnaujinta: 2023-08-31
MENIU

Nemokamos linijos:

Skambinant iš užsienio (įprastas tarifas):

MENIU

Nemokamos linijos:

Skambinant iš užsienio (įprastas tarifas):