2019/03/04

Bendradarbystės centrai „Spiečius“ tampa sugrįžtančių emigrantų verslo namais Lietuvoje BREXIT

Didėjantis neaiškumas dėl „Brexit“ verčia užsienyje gyvenančius Lietuvos piliečius vis dažniau pagalvoti apie grįžimą į Lietuvą. Jau turinčių smulkų verslą ar dar tik verslo idėją Lietuvoje laukia bendradarbystės centrų „Spiečius“ tinklas visoje Lietuvoje. Šiose nemokamose aktyvaus verslo erdvėse kas penktas verslą vykdantis rezidentas yra sugrįžęs iš užsienio.

„Lietuva ženkliai pasikeitė nuo 2010 metų, kuomet į užsienio šalis išvyko didžiausias skaičius šalies gyventojų. Šiandien Lietuva gali pasiūlyti ne tik kur kas daugiau gerai apmokamų darbo vietų, bet ir galimybių kurti verslą patiems. Šis pokytis ypač ryškus regionuose, kur pradedantys verslininkai gali gauti lėšų pagal įvairias finansines priemones, ir naudotis tokiomis bendradarbystės erdvėmis kaip „Spiečius“, kur suteikiama ne tik pilnai įrengta darbo vieta, bet ir konsultacijos. Šiuo metu visoje Lietuvoje veikia 5 „Spiečiai“, dar bent 2 planuojama atidaryti šiemet, todėl atsiranda galimybių grįžti ne tik į Lietuvą, bet ir į savo regioną bei prisidėti prie jo ekonomikos augimo“, - teigia ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius.

 „Versli Lietuva“ Verslumo departamento vadovo Gyčio Morkūno teigimu, iš užsienio į Lietuvą sugrįžę ir verslo idėjų turintys tautiečiai gana dažnai kreipiasi į agentūrą, nes jiems reikia kur kas daugiau pagalbos nei verslą kuriantiems ir plečiantiems Lietuvos gyventojams.

„Lietuviai grįžę iš užsienio susiduria su tam tikrais barjerais, kurie stabdo jų ketinimus pradėti savo verslą, o neretai tai tampa net sprendimo negrįžti priežastimi. Pagrindinis barjeras yra nežinojimas, kur ieškoti informacijos bei pagalbos, kaip veikia mūsų šalies verslumo skatinimo sistema, kokiomis galimybėmis jie gali pasinaudoti. Tai yra natūralu, nes šalyje kurį laiką negyvenę žmonės apie tai niekada specialiai nesidomėjo, jų nepasiekė bendrai apie verslumo skatinimą šalyje skleidžiama informacija ir pan. Todėl gerai žinome  jų lūkesčius ir džiaugiamės, kad šiems klientams yra ypač reikalinga ir naudinga „Verslios Lietuvos“ pagalba tiek steigiant įmonę Lietuvoje, tiek suteikiant nemokamą darbo vietą bendradarbystės centruose „Spiečius“ Alytuje, Šiauliuose, Panevėžyje, Tauragėje ir Klaipėdoje“, - sako G. Morkūnas.

Anot jo, apie 20 proc. „Spiečiuose“ reziduojančių verslininkų yra grįžę iš emigracijos. Jie pasirenka „Spiečių“ dėl visapusės pagalbos, modernios aplinkos, nes dalis jų užsienyje yra dirbę panašiose bendradarbystės erdvėse.

Su nežinojimu nuo ko pradėti ir į ką kreiptis prieš pora metų susidūrė ir Ilona Kuodienė, natūropatinės mitybos specialistė bei „Mitybos džiunglės“ įkūrėja, penkiolika metų gyvenusi užsienyje – Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje bei Junginėse Amerikos Valstijose. I. Kuodienei šiuos barjerus įveikti padėjo narystė bendradarbystės centre „Spiečius“ Šiauliuose.

„Grįžti į Lietuvą, prisijungti prie „Spiečiaus“ ir pradėti savo verslą Lietuvoje paskatino draugė. Ji grįžo anksčiau ir sėkmingai dirbo Lietuvoje. Taip pat ji užsiminė apie „Spiečių“ bei patikino, kad vien dėl jo verta grįžti. Nepraėjus nei mėnesiui po grįžimo, kreipiausi į Šiaulių „Spiečiaus“ koordinatorę , kuri „priėmė po savo sparnu“, suteikė visą reikalingą informaciją verslo pradžiai - kur ir kokius dokumentus susitvarkyti, kur ir ką užregistruoti ir pan.“,- pasakoja ir I. Kuodienė. Verslininkė net neabejoja, kad jos grįžimas į Lietuvą bei verslo kūrimas be „Spiečiaus“ pagalbos būtų buvęs žymiai sunkesnis.

 „Versli Lietuva“ duomenimis, 2018 metais „Spiečiaus“ rezidentų apyvarta vidutiniškai augo 81 proc., kai bendras Lietuvos smulkaus ir vidutinio verslo įmonių apyvartos augimas atitinkamais metais buvo 12 proc.

Bendradarbystės centrų „Spiečiaus“ koncepcija yra paremta užsienio praktika. Čia verslas gali neatlygintinai gauti patogią darbo vietą, dirbti pagal lankstų darbo grafiką, lankytis bendradarbystės centre organizuojamuose mokymuose, renginiuose bei gauti reikiamą konsultacinę pagalbą. Trečius metus veikiantys bendradarbystės centrai yra įsikūrę penkiuose skirtinguose Lietuvos miestuose – Alytuje, Šiauliuose, Tauragėje, Panevėžyje ir Klaipėdoje. Planuojama, kad 2019 metais duris atvers dar 2 bendradarbystės centrai „Spiečius“ skirtingose Lietuvos regionuose.

Komentarai

Ankstesnė naujiena
Ką reikia žinoti apie „Brexit“ ir išmokas
Kita naujiena
„Man reikalingi pasaulio centrai, kuriuose aš noriu užkariauti Lietuvai vietą“
Jums gali būti aktualu
Darbas Lietuvoje
Verslo pradžia
Informacija atnaujinta: 2019-03-04
MENIU

Nemokamos linijos:

Skambinant iš užsienio (įprastas tarifas):

MENIU

Nemokamos linijos:

Skambinant iš užsienio (įprastas tarifas):