2019/02/25

„Brexit“ peripetijos: ką reikia žinoti apie sveikatos draudimą? BREXIT

Lietuva intensyviai rengiasi dviem galimiems britų pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES) scenarijams – su bendradarbiavimo sutartimi arba be. Jei kovo 29-ąją bus patvirtintas bendradarbiavimu grįstas susitarimas dėl išstojimo, jokių lemiamų pokyčių neįvyks ir žmonės turės teisę į kompensuojamąją sveikatos priežiūrą įprasta tvarka. Tačiau kas keisis, jei pasitvirtins antrasis scenarijus ir Jungtinė Karalystė (JK) pasitrauks iš bendrijos be jokios sutarties?

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Tarptautinių reikalų skyriaus vedėjos Linos Noreikienės teigimu, patvirtinus susitarimą dėl išstojimo – pokyčių sveikatos paslaugų kompensavime nebus. Pereinamuoju laikotarpiu JK taikys socialinės apsaugos sistemas koordinuojančių reglamentų nuostatas – tai galioja ir dabar.

„Pagal šias nuostatas, Lietuvos piliečiai JK ir britai Lietuvoje turės teisę į būtinąją pagalbą. Ji, kaip ir iki šiol, galės būti suteikta Europos sveikatos draudimo kortelę turintiems žmonėms. Taip pat į JK persikėlę gyventi Lietuvos apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu, pavyzdžiui, pensininkai,  turės teisę į sveikatos priežiūrą tokiomis pačiomis sąlygomis kaip ir britai. Tuo tarpu į Lietuvą persikėlę gyventi JK apdraustieji turės teisę į kompensuojamą sveikatos priežiūrą Lietuvoje“, – sako L. Noreikienė.

Pasak jos, kur kas blogesnė padėtis bus, jeigu JK išeis iš ES nepatvirtinus susitarimo dėl išstojimo. Tokiu atveju JK taps trečiąja valstybe kaip Rusija ar Jungtinės Amerikos Valstijos ir neteks ES šalims taikomų sveikatos sistemos teikiamų garantijų į būtinąją medicinos pagalbą bei tarpvalstybinę sveikatos priežiūrą.

Ką žinoti JK gyvenantiems lietuviams?

JK pasitraukus iš ES ir nepasirašius sutarties dėl išstojimo, ten gyvenantys Lietuvos apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu negalėtų gauti sveikatos priežiūros paslaugų, kurių išlaidos yra kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Tokie žmonės  turėtų įgyti teisę gauti sveikatos priežiūros paslaugas pagal JK teisės aktus arba turėtų draustis privačiu sveikatos draudimu.

Tuomet JK dirbantys ir socialinio draudimo įmokas ten mokantys lietuviai po „Brexit“ išsaugos savo garantijas į sveikatos paslaugas. Tačiau jie nebegalės naudotis JK kompetentingos įstaigos išduota Europos sveikatos draudimo kortele (ESDK). Tad atvykdami į Lietuvą, jie turės pasirūpinti privačiu sveikatos draudimu.

Ką žinoti JK studijuojantiems studentams iš Lietuvos?

JK nepasirašius jokios sutarties, jos aukštosiose mokyklose studijuojantys lietuviai bus laikomi apdraustaisiais privalomuoju sveikatos draudimu tik Lietuvoje ir tokia sąlyga galiotų iki 2021 metų rugpjūčio 31 d. Studentai, išvykę studijuoti į JK, sveikatos draudimu privalėtų pasirūpinti patys – tai yra draustis privačiu sveikatos draudimu JK, kadangi jų privalomas sveikatos draudimas galiotų tik Lietuvoje ir ES, EEE šalyse.

Pereinamuoju laikotarpiu JK aukštosiose mokyklose studijuojantys studentai Lietuvoje būtų apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu valstybės lėšomis. Tai galiotų tik tiems, kurie studijas pradėjo iki „Brexit“. Jų draudimas privalomuoju sveikatos draudimu galiotų iki studijų pabaigos, bet ne vėliau kaip iki 2021 rugpjūčio 31. Įstoję 2019 metais po „Brexit“ šios garantijos negautų.

Kas bus, jei „Brexit“ dieną gydysitės JK ligoninėje?

Jeigu JK išstojimo dieną – kovo 29-ąją – Lietuvos apdraustasis privalomuoju sveikatos draudimu gaus būtinosios pagalbos paslaugas JK ligoninėje – jos bus kompensuotos iki paciento išrašymo iš ligoninės dienos. Už paciento gydymą JK ligoninėje sumokės VLK.

Ką žinoti iš JK planuojantiems grįžti į Lietuvą?

Iš JK į Lietuvą gyventi grįžę Lietuvos piliečiai turės deklaruoti gyvenamąją vietą, vėl tapti  nuolatiniais Lietuvos Respublikos gyventojais ir dalyvauti privalomojo sveikatos draudimo sistemoje. Tai reiškia, kad jie privalės mokėti privalomojo sveikatos draudimo įmokas arba, jei priklausys įstatymu nustatytai socialiai pažeidžiamų asmenų grupei, jie bus draudžiami valstybės lėšomis.

Ką žinoti Lietuvoje gyvenantiems britams?

JK nepasirašius susitarimo dėl išstojimo iš ES, Lietuvoje gyvenantys ar viešintys britai negalėtų gauti sveikatos priežiūros paslaugų, kurių išlaidos apmokamos PSDF lėšomis. Pasisvečiuoti ar studijuoti į Lietuvą atvykę JK piliečiai turėtų pasirūpinti privačiu sveikatos draudimu.

Be to,  Lietuvos aukštosiose mokyklose studijuojantys britai po kovo 29-osios prarastų galimybę gauti būtinąją medicinos pagalbą su ESDK – jie privalės pasirūpinti privačiu sveikatos draudimu.

Britams, kurie gyvena Lietuvoje su ES piliečių pažymomis ir jau yra įgiję teisę į Lietuvos privalomąjį sveikatos draudimą, bus sudarytos galimybės toliau dalyvauti privalomojo sveikatos draudimo sistemoje. Siekiama, kad jie neliktų be socialinės apsaugos. Tai reiškia, kad jei britas dirba ir socialinio draudimo įmokas moka Lietuvoje, jo teisė į sveikatos priežiūrą nesikeis. Jis ir toliau bus apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu Lietuvoje ir naudosis visomis jo teikiamomis garantijomis.

Kontaktai žiniasklaidai:

Rimantas Zagrebajev

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Ryšių su visuomene skyriaus vedėjas

Tel. (8 5) 236 4105

El. paštas rimantas.zagrebajev@vlk.lt

Rūpimus klausimus galima pateikti info@vlk.lt arba (8 5) 232 2222.

Komentarai

Ankstesnė naujiena
Domėtasi iš užsienio į Panevėžį grįžusių mokinių integracija
Kita naujiena
Ką reikia žinoti apie „Brexit“ ir išmokas
Informacija atnaujinta: 2019-02-25
MENIU

Nemokamos linijos:

Skambinant iš užsienio (įprastas tarifas):

MENIU

Nemokamos linijos:

Skambinant iš užsienio (įprastas tarifas):