MIC vizitas Osle Naujienos
Gegužės 25-26 d. Migracijos informacijos centro “Renkuosi Lietuvą” atstovai Osle susitiko LR ambasados atstovais, Oslo vyskupijos lietuvių sielovados biuro vadovu Kunigu Valdemaru Lisovskiu bei lietuvių bendruomenių Norvegijoje pirmininkais. Visų trijų susitikimų metu buvo pristatoma MIC veikla bei aptariamos tolimesnės bendradarbiavimo galimybės.
Su MIC atstovais LR ambasadoje susitiko V. Steponavičius (patarėjas), S. Cirtautas (pirmasis sekretorius) ir J. Stepaitienė (vyr. specialistė). Susitikimo metu ambasados darbuotojai buvo supažindinti su MIC „Renkuosi Lietuvą“ veikla, klausimais kuriais dažniausiai kreipiasi Norvegijos Lietuviai. Diskutuota kas galėtų paskatinti lietuvius grįžti iš Norvegijos į Lietuvą, kaip jie čia jaučiasi. Gediminas Cirtautas, ambasados pirmasis sekretorius, atkreipė dėmesį, kad nors iš pažiūros lietuviai Norvegijoje uždirba daug (pvz.: nekvalifikuotas darbuotojas gali uždirbti apie 3000 eurų), didelės pragyvenimo išlaidos dažnai užkerta kelią greitam pinigų užsidirbimui (kas savo ruožtu gali pailginti šalyje praleistą laiką). Taip pat aptarta tai, jog dėl šalies dydžio ir gyvenviečių išsibarstymo, didelę dalį Norvegijoje gyvenančių lietuvių yra sunku pasiekti, pakviesti juos dalyvauti bendruomenių veikloje. Po susitikimo ambasados darbuotojams buvo perduoda nauja siunta MIC atimtinių bei susitarta dėl naujo plakato pakabinimo ambasadoje, taip ir toliau prisidedant prie MIC veiklos viešinimo bei informacijos sklaidos.
Susitikimo su Kunigu Valdemaru Lisovskiu metu buvo aptarta mažiau matoma migrantų gyvenimo pusė. Buvo pabrėžta, jog religinės apeigos pritraukia asmenų, kurie nėra linkę jungtis į lietuvių bendruomenes, taip pat pasiekia žmones kurie gyvena atokiose vietovėse. Kartu Kunigas pastebėjo, jog lietuvių bendruomenė nėra susitelkusi ne tik dėl ambasadoje pastebėtų priežasčių, bet ir dėl nesutarimų tarp „migrantų kartų“ – senosios (atvykusių prieš 10-15 metų) bei naujųjų atvykėlių. Dar vienas esminis lietuvių gyvenimo Norvegijoje komponentas – kultūriniai skirtumai, kurie mūsų tautiečiams gali būti labai svetimi. Kaip pavyzdys buvo pasitelktas ir Lietuvoje nuskambėjęs atvejis dėl vaikų priežiūros specialistų veiksmų paimant vaiką iš lietuvių tėvų priežiūros. Nors tokie atvejai pasitaiko itin retai, nesusipratimų ar kultūrinių skirtumų padiktuotų incidentų vis tik pasitaiko, kartais jie netgi priverčia lietuvius išvykti iš šalies baiminantis dėl vaikų priežiūros teisių suspendavimo. Po susitikimo Kunigas mielai sutiko pasidalinti atvežtomis atmintinėmis bei entuziastingai pasisiūlė viešinti „Renkuosi Lietuvą“ veiklą ir savo kuruojamame puslapyje.
Paskutinio susitikimo metu buvo susipažinta su Norvegijos lietuvių bendruomenių pirmininkais. Pristatyta ne tik „Renkuosi Lietuvą“, bet ir partnerių veikla, papasakota apie regionines iniciatyvas. Paskutinių vizitų metu centro atstovai pradėjo rinkti idėjas ir pasiūlymus tiek MIC veiklai, tiek Lietuvai apskritai. Todėl ir šio susitikimo metu vienas pagrindinių akcentų buvo „Renkuosi Lietuvą“ parengtos anketos užpildymas, kurioje būtų išreikštos pagrindinės problemos, su kuriomis susiduriama Norvegijoje, kokios informacijos trūksta, ko tikimasi iš Lietuvos bei kas turėtų pasikeisti Tėvynėje tam, kad lietuviai nuspręstų sugrįžti. Šie atsakymai labai svarbūs ne tik norint suprasti su kokiais sunkumais Norvegijoje kasdien susiduria šalies piliečiai, tačiau jie taip pat aktualūs norint atliepti vis kintančius informacijos poreikius. Galiausiai, su pirmininkais buvo apsikeista kontaktais, taip ateityje užtikrinant galimybę bendradarbiauti tiesiogiai.
Tarptautinės migracijos organizacijos (TMO) ir LR Vyriausybės įkurtas Migracijos Informacijos Centras (MIC) „Renkuosi Lietuvą“ skirtas tam, kad svarstantiems ar jau grįžusiems lietuviams teiktų kokybiškas ir asmeniškai pritaikytas konsultacijas. Centro pagrindinės konsultacijų sritys apima socialinius, švietimo, sveikatos apsaugos, šeimos narių, kurie yra ne LR piliečiais gyvenimo ir integracijos, daro ir įsidarbinimo, bei kitus klausimus.
Gauti atsakymus ar susisiekti su centro konsultantais galima šiais būdais:
- Internetu: renkuosilietuva.lt
- Telefonu: 8 800 22922 | +370-525-14352 (skambinant iš užsienio) ·
- El paštu: mic@iom.lt · Facebook: facebook.com/RenkuosiLietuva/
Komentarai