Praktiniai patarimai grįžtantiems MIC „Renkuosi Lietuvą“
Praktiniai patarimai grįžtantiems
Jau trejus metus iš eilės Lietuvos piliečių grįžta daugiau, nei išvyksta – Valstybės duomenų agentūros duomenimis, vien pernai į šalį grįžo apie 20,6 tūkst. lietuvių. Kaip sekasi grįžtantiems įsitvirtinti Lietuvoje, priklauso ir nuo dar būnant užsienyje atliktų namų darbų.
Dauguma į Lietuvą grįžtančių emigrantų šiam sprendimui pasirenka vasaros mėnesius, dažniausiai – rugpjūtį. Būtent šį mėnesį trejus metus iš eilės gyvenamąją vietą Lietuvoje deklaravo daugiausia grįžusių piliečių. Toks pasirinkimas siejamas ne tik su Europoje įprastai prasidedančiu atostogų sezonu, bet ir noru sklandžiai pasiruošti kartu grįžtančių vaikų mokslo metams naujoje vietoje.
Tad dar gyvenant užsienyje svarbu susitvarkyti kuo daugiau reikalų, kad grįžus į Lietuvą reintegracija būtų kaip įmanoma sklandesnė ir greitesnė. Ypač tais atvejais, kai grįžtate su vaikais ar antromis pusėmis užsieniečiais (neturinčiais Lietuvos Respublikos pilietybės). Visada rekomenduojame įvertinti iš kokios šalies atvykstate. Pavyzdžiui, verta žinoti, kad grįžtantiems iš Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės šalių taikomi tam tikri bendri reglamentai, todėl galima susumuoti stažą nedarbo ar motinystės išmokai, taip pat pensijai gauti. Jei grįžtama iš trečiųjų šalių, svarbu numatyti ir pradėti domėtis papildomomis procedūromis, tokiomis kaip leidimai gyventi šeimos nariams ir kt.
Grįžtantiems į regionus
Daugumai nežinomas faktas, kad net 60 proc. visų grįžtančiųjų įsikuria šalies regionuose, tad visada patariame iš anksto pasidomėti situacija konkrečioje savivaldybėje tiek dėl darbo galimybių, tiek dėl laisvų vietų ugdymo įstaigose, jei grįžtama su vaikais, ar jei aktualu – galimybės gauti paramą pirmajam būstui įsigyti.
Lietuvos savivaldybės ir jose veikiančios bendruomenės aktyviai siūlo įvairias veiklas nuo atvykimo išmokos iki specialių programų talentams pritraukti, kurios padeda lengviau reintegruotis į miestelių vietos bendruomenes. Esame parengę atskirą leidinį, kuriame rasite atskirų regionų iniciatyvas grįžtantiems: https://www.renkuosilietuva.lt/lt/regionu-iniciatyvos/
Planuojantiems grįžti su vaikais taip pat patariame neatidėlioti ugdymo įstaigos pasirinkimo – nors šalies darželiai ir mokyklos vaikus priima nuolat į turimas laisvas vietas, pagrindinis vaikų priėmimas vykdomas pavasarį, tad užgaišus galima į norimą ugdymo įstaigą ir nepatekti. Taip pat rekomenduojame pasidomėti ugdymo įstaigomis, kurios jau turi patirties priimant grįžtančius vaikus. Tokių mokyklų sąrašą rasite čia: https://www.renkuosilietuva.lt/lt/mokyklos-priimancios-griztancius-vaikus/
Būtina pasirūpinti ir mobiliuoju parašu
Sklandų įsikūrimą grįžus užtikrina ir iš pažiūros nedideli dalykai, tokie kaip lietuviška banko sąskaita ir elektroninio identifikavimo priemonės, kurios palengvins reikalingų dokumentų tvarkymąsi ir kuriomis galima pasirūpinti iš anksto.
Šiuo metu nuotoliu atsidaryti banko sąskaitą galima keliuose šalies bankuose, įskaitant SEB, „Swedbank“, „Luminor“, „Paysera“. Atidarant sąskaitą nuotoliu, dažniausiai reikės susisiekti su banku vaizdo skambučiu ir turėti kvalifikuotą elektroninį parašą (kvalifikuotą „Smart-ID“ arba „Mobile-ID“ mobilųjį parašą). Mobilusis parašas išduodamas telekomunikacijos operatorių salonuose.
Turėdami elektroninio identifikavimo priemones (mobilųjį parašą, el. bankininkystę ar naujo tipo asmens tapatybės kortelę su skaitytuvu), galėsite nuotoliu naudotis elektroninių valdžios vartų paslaugomis: deklaruoti gyvenamąją vietą, registruotis Užimtumo tarnyboje, kreiptis dėl vaiko bei kitų išmokų, susitvarkyti įgaliojimus Registrų centre ir t. t.
Komentarai