Nuo ko pradėti grįžus?

  •  Deklaruokite gyvenamąją vietą

Gyvenamosios vietos deklaravimas suteikia teisę į administracines ir viešas paslaugas, socialinę paramą, išmokas (pavyzdžiui, išmoką gimus vaikui). Iš kitos pusės, deklaravę gyvenamą vietą Lietuvoje įgyja ir tam tikras pareigas, pavyzdžiui, mokėti privalomojo socialinio draudimo įmokas, kurios garantuoja teisę į nemokamas medicinines paslaugas Lietuvoje.

Gyvenamąją vietą galite deklaruoti internetu per Elektroninius valdžios vartus, Registrų centro savitarną arba nuvykę į gyvenamosios vietos seniūniją/savivaldybę. Tai turite padaryti per 1 mėn. nuo atvykimo.

  • Pasirūpinkite privalomuoju sveikatos draudimu

Deklaravus gyvenamąją vietą Lietuvoje, pradėsite dalyvauti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) programoje ir turėsite mokėti PSD įmokas. Jei sugrįžus iš karto dirbsite samdomą darbą, šį mokestį už Jus mokės darbdavys ir papildomai nieko daryti nereikės. Jeigu priklausote valstybės lėšomis draudžiamu asmenų grupei, PSD įmokas už jus mokės valstybė. Tačiau jei nesate įsidarbinęs arba ketinate dirbti savarankiškai, PSD įmokomis turėsite pasirūpinti patys. Socialinio draudimo įmokos yra mokamos Valstybinio socialinio draudimo fondui – SODRA.   

  • Pasirinkite sveikatos priežiūros įstaigą

Kai esate apdraustas PSD, įgyjate teisę gauti gydymo ir sveikatos priežiūros paslaugas be papildomų mokesčių. Šias paslaugas Jums kompensuos ligonių kasos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo. Galite laisvai pasirinkti polikliniką, medicinos centrą ar šeimos gydytojo kabinetą, kuriame teikiamos gydymo ir sveikatos priežiūros paslaugos ir kuris turi sutartį su teritorine ligonių kasa. Prie pasirinktos pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos  turėsite prisirašyti.

  • Atsidarykite sąskaitą banke

Atsidarykite lietuvišką banko sąskaitą, jeigu jos neturite. Turėdami prisijungimus prie elektroninės bankininkystės, galėsite naudotis elektroninės valdžios paslaugomis. Atsidaryti sąskaitą galite atvykę į pageidaujamą banko skyrių. Kai kurie bankai siūlo galimybę sąskaitą atsidaryti internetu.

Jei pageidaujate, galite gauti elektroninį, juridinę galią turintį parašą, kuris suteikia galimybę saugiai pasirašyti elektroninius dokumentus, internete prisijungus prie informacinių sistemų. Naudojantis m. parašu, nereikia gaišti laiko vykstant ir laukiant įstaigose, – viską atliksite vos keliais mobiliojo telefono spustelėjimais. Dėl mobilaus parašo kreipkitės į savo mobilaus ryšio operatorių.

  •  Sužinokite, kokios išmokos Jums priklauso

Grįžę dar neturite darbo? Galite registruotis į Užimtumo tarnybą ir kreiptis dėl nedarbo išmokos. Nedarbo socialinio draudimo išmokas galite gauti, jei iki įsiregistravimo UŽT sukaupėte ne mažesnį kaip 12 mėnesių nedarbo draudimo stažą per paskutinius 30 mėnesių.  Jei šį stažą įgijote užsienyje, Sodrai pateikite dokumentą PD U1 arba prašymą tarpininkauti dėl darbo stažo laikotarpių užsienyje, patvirtinimo.

O galbūt 5 metus praleidote užsienyje, o dabar grįžote ir įsidarbinote pagal profesiją, įtrauktą į aukštą pridėtinę vertę kuriančių profesijų, kurių darbuotojų trūksta Lietuvos Respublikoje? Tuomet galite pretenduoti į vienkartinę 3788,4 Eur  atvykimo išmoką

Motinystės/tėvystės/vaiko priežiūros išmoką galite gauti, jei turite ne mažesnį kaip 12 mėnesių motinystės draudimo stažą per paskutinius 24 mėn. Dėl šios išmokos reikia kreiptis į Sodrą.

Grįžote su vaikais? Galite gauti vaiko išmokas. Vaiko pinigai skiriami ir mokami kiekvienam vaikui nuo gimimo dienos iki 18 metų arba iki 21 metų, jeigu jie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą. Prašymą skirti vaiko išmoką galite pateikti internetu arba kreiptis į gyvenamosios vietos savivaldybę. O galbūt grįžote su užsienyje gimusiu vaikų, kuriam dar nesukako metai? Tuomet galite kreiptis į gyvenamosios vietos savivaldybę dėl vienkartinės išmokos gimusiam vaikui skyrimo.

Jei grįžę negaunate jokių pajamų, galite kreiptis į savivaldybę dėl finansinės paramos.

  • Darbo paieška Lietuvoje

Ieškodami darbo Lietuvoje ar norėdami persikvalifikuoti, galite kreiptis į Užimtumo tarnybą. Užimtumo tarnyba konsultuoja darbo paieškos, įdarbinimo, profesijos įgijimo, persikvalifikavimo klausimais. O galbūt sugalvojote grįžę įsteigti sau darbo vietą? Užimtumo tarnyba gali Jums suteikti vienkartinę paramą savo darbo vietos steigimui.

  • Jei grįžote su šeimos nariu užsieniečiu, pasirūpinkite leidimu gyventi

Jei grįžote su šeimos nariu (sutuoktiniu, vaiku) užsieniečiu, per 3 mėn. nuo atvykimo gyventi į Lietuvą, užsienietis turi kreiptis į Migracijos departamentą dėl leidimo gyventi Lietuvoje.

ES piliečiai galėtų gauti pažymėjimą, patvirtinantį leidimą gyventi Lietuvoje. Trečiųjų šalių piliečiai turėtų kreiptis dėl leidimo gyventi Lietuvoje, šeimos sujungimo pagrindu. Gavę leidimą gyventi šeimos sujungimo pagrindu, trečiųjų šalių

  • Adaptacinis periodas

Psichologo konsultacijos. Apsisprendimas gyventi Lietuvoje ne vienam grįžtančiam yra pasirinkimas keisti savo gyvenimą iš jau pažįstamo ir įprasto “ten” į naują ir mažiau pažįstamą “čia". Natūralu, kad grįžus į Lietuvą kyla įvairių klausimų ir jausmų. Psichologo konsultacija gali padėti Jums objektyviau pažvelgti į Jūsų baimes, patyrinėti emocijas ir suprasti, ką Jums reiškia - grįžti.

Regionų iniciatyvos. Susipažinkite su Lietuvos savivaldybių ir jose veikiančių bendruomenių vykdomomis veiklomis, kurios padės Jums lengviau įsilieti į miestelio, kuriame nusprendėte gyventi, kasdienybę!

Bendruomenės. Daugelyje pasaulio šalių yra susikūrusios ten gyvenančių lietuvių bendruomenės. Sugrįžę į Lietuvą dažnai pasiilgsta ryšių, sukurtų užsienyje. Nenutraukite jų. Įsitraukite į Lietuvoje veikiančių bendruomenių veiklą – tai padės Jums lengviau reintegruotis.

 


Sveiki sugrįžę namo!

Informacija atnaujinta: 2024-01-26
MENIU

Nemokamos linijos:

Skambinant iš užsienio (įprastas tarifas):

MENIU

Nemokamos linijos:

Skambinant iš užsienio (įprastas tarifas):