Kaip susiplanuoti grįžimą?

Bene svarbiausia, grįžtant į Lietuvą, yra susiplanuoti grįžimą. Žinant, kuo reikia pasirūpinti dar iki išvažiavimo, o ką reikės daryti iš karto grįžus, jums padės sklandžiau iš naujo įsilieti į visuomenę, išvengti bereikalingos psichologinės ir emocinės įtampos ir sumažinti biurokratines kliūtis. Grižtantiems iš įvairių šalių informacija surinkta čia

Prieš grįždami į Lietuvą

  • Iš anksto pasirūpinkite reikiamais dokumentais

Bendro dokumentų sąrašo, kuriuos reikia parsivežti grįžtant iš užsienio, nėra – viskas priklauso nuo jūsų asmeninės situacijos. Jei grįžus į Lietuvą iš ES/EEE valstybės, Šveicarijos arba Jungtinės Karalystės norėtumėte gauti socialines išmokas, turėtumėte pasirūpinti atitinkamomis europinėmis formomis, kurios leis susumuoti užsienyje įgytą stažą. Grįžtantiems iš įvairių šalių informacija surinkta čia.

Pretenduodami į socialinio nedarbo draudimo išmoką Lietuvoje, įgijus reikiamą stažą užsienyje, „Sodrai„ turėsite pateikti dokumentą PD U1. Jeigu kitoje ES/EEE valstybėje narėje, Jungtinėje Karalystėje arba Šveicarijoje jau gaunate nedarbo išmoką – galite ją eksportuoti į Lietuvą, gavę dokumentą PD U2. Tokiu atveju galėsite ieškoti darbo Lietuvoje gaunant užsienio valstybės skirtą nedarbo išmoką. E104 formos pažyma Jums pravers, jei neturėdami reikalaujamo stažo Lietuvoje, norėsite čia gauti ligos, motinystės, vaiko priežiūros išmokas.

Jei persikeliate gyventi į Lietuvą, tačiau kurį laiką vis dar dirbsite užsienyje, išvykdami nepamirškite pasiimti Europos sveikatos draudimo kortelės, kurią išduoda tos šalies valstybinio sveikatos draudimo įstaiga.  Taip pat patariame paprašyti šalies, kurioje dirbate, sveikatos draudimo įstaigos jums išduoti S1 formą, kurią pateikus Lietuvoje, galėsite gauti nemokamas sveikatos paslaugas ta pačia tvarka, kaip ir Lietuvoje privalomojo sveikatos draudimo įmokas mokantys gyventojai.

  • Apgalvokite, kur gyvensite

Dar prieš grįždami, apgalvokite, kur gyvensite: ar grįšite į gimtąjį regioną, o gal norite pabandyti gyventi visai kitame Lietuvos krašte (naudingos informacijos apie regionus ieškokite Regionų iniciatyvų skiltyje)? Ar planuojate būstą nuomotis, laikinai pagyventi pas gimines, o gal turite santaupų nuosavam butui ar namui? O galbūt jūs atitinkate reikalavimus gauti valstybės paskatą pirmajam būstui įsigyti? Daugiau informacijos šiomis temomis rasite skiltyje būstas.

  • Ieškokite darbo dar iki grįžimo į Lietuvą

Darbo paieškas verta pradėti dar esant užsienyje. Daugelis darbdavių prisitaiko prie kandidatų ir pokalbius vykdo nuotoliniu būdu. Sugrįžus į tėvynę ir jau turint darbą, nereikės sukti galvos dėl privalomojo sveikatos draudimo įmokų mokėjimo, būsite užtikrinti dėl pajamų šaltinio. 

Jei planuojate grįžti į Lietuvą jau turėdami darbo pasiūlymą, galite pasinaudoti galimybe gauti finansinę paramą persikėlimui dalyvaudami darbo mobilumo programoje “EURES Targeted Mobility Scheme (TMS)”.  

Atsinaujinkite savo profilį Linkedin platformoje. Su potencialiais darbdaviais galite susitikti ir netgi pradėti derinti galimo įsidarbinimo sąlygas dar būdami užsienyje, pasinaudoję projekto „Gal į Lietuvą?“ teikiamomis paslaugoms. Aukštos kvalifikacijos darbo pasiūlymų tarptautinėse įmonėse, kur sėkmingai galėsite pritaikyti užsienyje įgytą patirtį, galite ieškoti portale Work in Lithuania. Jeigu galvojate apie verslo pradžią, naudinga žinoti apie verslo formas, privalomus mokesčius ir valstybės teikiamą paramą.

  • Jeigu turite vaikų, pagalvokite kokį darželį ar mokyklą jie lankys

Jeigu grįžtate su vaikais, pasirūpinkite jų adaptacija. Jeigu vaikas ikimokyklinio amžiaus, pasidomėkite darželių situacija konkrečioje savivaldybių: kokių darželių esama, kokia priėmimo tvarka, kiek yra laisvų vietų, ar galima užregistruoti vaiką dar iki grįžimo ir t.t. 

Jei grįžtate su mokyklinio amžiaus vaikais, jiems gali būti teikiama švietimo pagalba.  Lietuvoje veikia mokyklų, turinčių patirties priimant grįžtančius vaikus ir  integruojant migracijos patirties turintį vaiką į švietimo sistemą, tinklas. Jūsų vaiko ugdymui bus skiriamas papildomas finansavimas, galite gauti papildomų lietuvių k. ir kitų dalykų pamokų. Iš anksto susisiekite su pasirinkta mokykla ir aptarkite savo poreikius bei lūkesčius.

Sunkiau lietuviškai kalbantys vaikai dar iki grįžimo gali pagilinti savo lietuvių kalbos žinias mokantis Lietuvoje nuotoliniu būdu arba lituanistinėje mokykloje užsienyje.

  • Jei grįžtate su šeimos nariais užsieniečiais, pagalvokite apie jų adaptaciją

Grįžtant su šeimos nariais užsieniečiais vertėtų iš anksto pasidomėti, ar jiems nereikia vizos atvykti į Lietuvą ir tuo, kokį leidimą gyventi užsienietis gali gauti Lietuvoje bei kokius dokumentus turės pateikti kreipiantis dėl leidimo gyventi. Lietuvos piliečio šeimos nariai gali atvykti kartu su juo užsienio gyventi į Lietuvą ir kreiptis tiek dėl laikino leidimo, tiek dėl leidimo nuolat gyventi Lietuvoje išdavimo. Kreipiantis dėl leidimo nuolat gyventi Lietuvoje išdavimo reikia įrodyti, jog Lietuvos pilietis su savo šeimos nariu iki atvykimo į Lietuvą gyveno užsienyje. Iš anksto pasirūpinkite dokumentais, įrodančiais šeimyninį ryšį; išrašus apie turimas pakankamas lėšas pragyvenimui; galimybę deklaruoti gyvenamąją vietą Lietuvoje, neteistumo pagrindimu ir vertinimu. 

  • Jei grįžtate užsienyje sudarę santuoką ar sulaukę šeimos pagausėjimo

Jeigu grįžtate užsienyje sudarę santuoką ar sulaukę šeimos pagausėjimo, nepamirškite, kad informaciją apie naujus šeimos narius būtina užregistruoti Lietuvos institucijose. Sužinokite, kokių dokumentų prireiks ir kaip įtraukti į apskaitą užsienyje gimusį vaiką ir kaip įregistruoti užsienyje sudarytą santuoką/ištuoką.

Jei dar tik planuojate vestuves, jums bus naudinga informacija apie santuokas su užsieniečiais.

Informacija atnaujinta: 2023-11-15
MENIU

Nemokamos linijos:

Skambinant iš užsienio (įprastas tarifas):

MENIU

Nemokamos linijos:

Skambinant iš užsienio (įprastas tarifas):