Grįžimas iš Švedijos

 Kuo pasirūpinti prieš išvykstant? 

                             Informacija apie išvykimą: 
   • Švedijos mokesčių inspekciją (šved. Skatteverket) bent 1 sav. prieš išvykimą. Užpildykite formą SKV 7665 ir siųskite į teritorinį skyrių;  
   • Švedijos socialinio draudimo tarnybą  (šved. Försäkringskassan) prisijungę prie asmeninės paskyros forsakringskassan.se arba užpildę formą 5459 ir nusiuntę adresu: Försäkringskassans inläsningscentral 839 88 Östersund; 
   • Pensijų tarnybą (šved. Pensionsmyndigheten). Pranešti apie asmens duomenis galite  pašto adresu Pensionsmyndigheten, 839 77 Östersund. Kitais klausimais galima kreiptis el. paštu international@pensionsmyndigheten.se;    
   • profesinę sąjungą (šved. Fackförbund) (jei esate narys); 
   • banką: jei dėl tam tikrų priežasčių nuspręsite pasilikti savo banko sąskaitą, praneškite bankui savo naują adresą, kad galėtumėte gauti visus svarbius laiškus ar korteles į naujus namus; 
   • pašto tarnybą, kad jūsų laiškai būtų persiunčiami nurodytu adresu Lietuvoje.  
 • Susigrąžinkite permokėtus mokesčius. Užpildykite mokesčių deklaraciją (šved. Inkomstdeklaration 1). 
 • Nutraukite nuomos sutartį, susigrąžinkite sumokėtą užstatą, sumokėkite visus komunalinius (dujų, elektros) bei kitus mokesčius ir informuokite paslaugų (televizijos, interneto, mobilaus ryšio ir pan.) teikėjus. 
 • Jei turite vaikų, praneškite apie išvykimą mokyklai, darželiui ar kitai ugdymo įstaigai. Įspėjimo terminas paprastai yra vienas mėnuo.  
 • Sustabdykite automatinius bankinius mokėjimus už paslaugas, kuriomis nebesinaudosite.
 • Išsaugokite prisijungimo duomenis prie el. valdžios vartų (šved. BankID). Jei Švedijos banko sąskaitą uždarysite, prie el. valdžios vartų galėsite prisijungti per Freja eID+.  

! Išvykdami iš Švedijos neprarandate registruojantis suteikto asmeninio kodo (šved. personnummer). 

Kokiais dokumentais pasirūpinti? 

 • Darbo sutartys, algalapiai. 
 • PD U1. Išduoda nedarbo draudimo fondas (šved. arbetslöshetskassa). Jei buvote nedarbo draudimo fondo nariu, kreipkitės tiesiogiai į savo fondą, jei ne – į ALFA-kassan.  
 • PD U2. Jei Švedijoje gaunate nedarbo išmoką (šved. arbetslöshetsersättning), ją galite perkelti į Lietuvą.  Šią formą išduoda Švedijos nedarbo draudimo inspekcija (šved. Inspektionen för Arbetslöshetsförsäkring AF). Prieš išvykdami užpildykite formą ir siųskite į IAF.  
 • E104. Pažyma reikalinga, jei Lietuvoje norite susumuoti Švedijoje įgytą darbo stažą ir Lietuvoje gauti motinystės ar ligos išmokas. Dauguma ES/EEE šalių popierinių E104 formų nebeišduoda kompetentingos institucijos susisiekia, kad patvirtintų jūsų draudimo laikotarpio užsienyje duomenis. Jei vis dėlto Lietuvoje jūsų prašys pateikti formą, susisiekite su Švedijos socialinio draudimo agentūra (pildoma forma 5459).  
 • Dokumentai, įrodantys vaikų pabaigtą ugdymo programą ar jos dalį; pažymos iš lituanistinės mokyklos (jei taikoma). 
 • Nepamirškite gauti savo gydymo išrašų. Jie pasiekiami internetu 1177.se  
 • Švedijoje įgyti diplomai, rekomendacijos ir pan. 

Grįžimas su vaikais

Grįždami su vaikais, iš anksto pasidomėkite, kokią ugdymo įstaigą jie galėtų lankyti, su pasirinkta mokykla aptarkite adaptacijos klausimus ir pateikite prašymą stoti į eilę mokytis (internetu arba mokykloje). Iš užsienio grįžtantiems vaikams numatyta pagalba: didesnis finansavimas, individualizuota pagalba integruojantis, išlyginamosios klasės, papildomos lietuvių k. pamokos ir pan. Lietuvoje auga specializuotų mokyklų iš užsienio grįžusiems vaikams integruoti tinklas. 

Vaikas, kurio bent vienas iš tėvų vaiko gimimo metu buvo Lietuvos pilietis, net gimęs užsienyje, įgyja Lietuvos Respublikos (LR) pilietybę. Vaikai, kurie gimdami įgijo Lietuvos pilietybę, o kitos valstybės pilietybę įgijo iki 18 metų, gali išsaugoti daugybinę pilietybę. 

Švedijoje gimusio vaiko įtraukimas į apskaitą 

Jei bent vienas iš tėvų yra Lietuvos pilietis, vaiko gimimas turi būti įtrauktas į apskaitą Lietuvoje. Dokumentus dėl Švedijoje gimusio vaiko gimimo įtraukimo į apskaitą turi pateikti vienas iš vaiko tėvų, Lietuvos pilietis. 

Teiktini dokumentai: 

 • prašymas įtraukti vaiko gimimą į apskaitą; 
 • Švedijoje išduotas vaiko gimimo liudijimas (šved. Personbevis); 
 • tėvų asmens tapatybę patvirtinantys dokumentai; 

Jei vaiko gimimas įregistruotas Švedijoje, reikia pateikti Švedijos mokesčių inspekcijos vaiko vardu išduotą išrašą iš gyventojų registro (šved. Personbevis) su prie išrašo pridėta ES daugiakalbe standartine forma (šved. Tvåspråkiga EU-blanketter). Pateikiant išrašą be ES daugiakalbės formos, jis privalo būti išverstas į lietuvių kalbą. Švedijoje išduoto gimimo liudijimui legalizavimo ir tvirtinimo pažymos Apostille nereikia.

Dokumentus dėl vaiko gimimo įtraukimo į apskaitą galima pateikti tiesiogiai civilinės metrikacijos įstaigai Lietuvoje, LR ambasadai Švedijos Karalystėje arba internetu per Registrų centrą. 

Pirmieji žingsniai grįžus į Lietuvą

 1. Gyvenamoji vieta. Deklaruokite gyvenamąją vietą per 1 mėn. internetu www.epaslaugos.lt arba nuvykę į savivaldybę ar seniūniją, kurioje gyvenate. 
 2. Privalomasis sveikatos draudimas (PSD). Jeigu grįžę iš Švedijos kurį laiką nedirbate ir nesate draudžiamas valstybės lėšomis, sumokėkite PSD įmokas. 
 3. Sveikatos priežiūros įstaiga. Pasirinkite ir prisiregistruokite medicinos įstaigoje, kuri yra sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa dėl paslaugų teikimo ir apmokėjimo. 
 4. Banko sąskaita. Dauguma bankų leidžia atsidaryti sąskaitą internetu. Turėdami el. bankininkystę ir prisijungimo duomenis prie elektroninių valdžios vartų galėsite registruotis ir teikti prašymus įvairioms institucijoms, deklaruoti gyvenamąją vietą.  
 5. Darbas. Jeigu darbo ieškosite tik grįžę – registruokitės Užimtumo tarnyboje (UŽT). Čia jums padės susirasti darbą arba persikvalifikuoti. 
 6. Išmokos. Jeigu grįžę neturite pajamų, galite susumuoti Švedijoje įgytą darbo stažą ir kreiptis dėl socialinių išmokų į „Sodrą“ arba gyvenamosios vietos savivaldybę. 

Privalomasis sveikatos draudimas (PSD)

Lietuvoje apdraustuoju laikomas tas, už kurį mokamos PSD įmokos arba kuris jas moka. Jei grįžę kurį laiką nedirbate ir nesate draudžiamas valstybės lėšomis, PSD įmokas turite mokėti savarankiškai. Įmokas reikia mokėti nuo pat gyvenamosios vietos deklaracijos Lietuvoje pradžios. Apsidraudę pasirinkite pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigą ir šeimos gydytoją. 

Kas draudžiamas valstybės lėšomis?

 • Moksleiviai ir dieninių studijų studentai 
 • UŽT registruoti bedarbiai 
 • Vienas iš tėvų, auginantis vaiką iki 8 m. arba bent du nepilnamečius vaikus 
 • Asmenys, gaunantys bet kurios rūšies pensiją 
 • Kitos asmenų grupės, kurias galite rasti www.vlk.lt 

Jei nedeklaravote savo išvykimo į Švediją, Lietuvoje jums galėjo susikaupti PSD skola. Taip atsitinka todėl, kad PSD įmokas renkanti „„Sodra“ neturėjo duomenų apie išvykimą ir taikė jums prievolę mokėti PSD įmokas. Asmuo gali būti draustas PSD tik vienoje šalyje, tad jei buvote draustas Švedijoje, o Lietuvoje tuo tarpu susikaupė skola, ją galite panaikinti „„Sodrai“ pateikę A1 pažymą iš Švedijos socialinio draudimo tarnybos. Ją galima pateikti prisijungus prie asmeninės „„Sodros“ paskyros, siunčiant el. paštu info@sodra.lt (laiškas turi būti pasirašytas kvalifikuotu elektroniniu parašu) arba kreipiantis į teritorinį „Sodros“ skyrių.

Švedijoje įgytų diplomų pripažinimas Lietuvoje 

Jeigu aukštąjį išsilavinimą įgijote Švedijoje ir ketinate toliau studijuoti Lietuvoje, jums reikės įgyto diplomo pripažinimo. Jį atlieka Studijų kokybės vertinimo centras arba įgaliotoji aukštoji mokykla.

Užsienyje įgyto mokslo (meno) daktaro laipsnio pripažinimą atlieka Lietuvos mokslo taryba.

Lietuviams, užsienyje praleidusiems bent 3 m., stojant į aukštąsias mokyklas pridedamas vienas papildomas konkursinis balas.  

Švedijoje įgytų kvalifikacijų pripažinimas

Ar jums reikės įrodyti įgytą kvalifikaciją Lietuvoje priklauso nuo profesijos: ar ji yra reglamentuojama (pvz., taikoma medikams, teisininkams, mokytojams ir kitoms profesijoms, kurias galite pasitikrinti Reglamentuojamų profesijų sąraše), ar ne. Reglamentuojamas profesijas pripažįsta atskirai prie atitinkamų ministerijų esančios komisijos. 

Darbas grįžus į Lietuvą

Lietuva grįžtantiesiems gali pasiūlyti įvairių darbo vietų. Remiantis Valstybinės duomenų agentūros duomenimis, darbo užmokestis Lietuvoje jau ilgą laiką kyla – vidutinis atlyginimas nuo 2018 m. iki 2022 m. padidėjo net 83,5 %. Grįžę galite registruotis UŽT, kur gausite pagalbą ieškodami darbo, galėsite įgyti naują kvalifikaciją, tobulinti esamas kompetencijas. UŽT svetainėje galima rasti ir paklausių profesijų sąrašą, kuris atnaujinamas pagal kiekvieno mėnesio laisvų darbo vietų skaičių. 

Ieškodami darbo internete atkreipkite dėmesį ne tik į plačiai žinomus Lietuvos darbo paieškos tinklapius cvonline.ltcvbankas.ltcv.lt, LinkedIn), bet ir į specialiai grįžtantiems iš užsienio skirtus projektus: Gal į Lietuvą, Work In Lithuania. Šalyje sparčiai plečiasi ir tarptautinės įmonės, ieškančios patirties užsienyje turinčių, anglų ir kitomis kalbomis kalbančių darbuotojų. 

Nuotolinis darbas 

Lietuva su Švedija turi dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį, apsaugančią nuo mokesčių mokėjimo abiejose šalyse. Pagal šią sutartį, pajamos yra apmokestinamos tik toje šalyje, kurioje asmuo yra rezidentas. Jei gyvenate Lietuvoje ir dirbate Švedijos darbdaviui – pajamos apmokestinamos Lietuvoje.

Nors Lietuva su Švedija turi dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį, apsaugančią nuo mokesčių mokėjimo abiejose šalyse, iš darbo santykių gaunamas užmokestis yra automatiškai apmokestinamas gyventojų pajamų mokesčiu (GPM).

Jei asmuo faktiškai Švedijoje išbuvo ištisai ar su pertraukomis trumpiau nei 183 dienas, jam taikoma riboto apmokestinimo taisyklė ir jis gali pasirinkti apmokestinti Švedijoje gautas pajamas nuolatinio rezidavimo šalyje – Lietuvoje. Kaip tai padaryti:

 • iš anksto susitarti su darbdaviu Švedijoje, jog iš darbo santykių gautos pajamos bus apmokestinamos Lietuvoje ir tam užpildyti reikiamą formą Švedijoje. Pagal bendrą tvarką deklaruoti Švedijoje pagal darbo sutartį gautas pajamas Lietuvos valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI);

arba

 • pasibaigus kalendoriniams metams atlikti mokesčių deklaraciją Vokietijoje ir susigrąžinti sumokėtus mokesčius, pateikus pažymą FR0594 iš VMI, patvirtinančią, jog pajamos buvo apmokestintos Lietuvoje.

Jei darbuotojo fizinė darbo vieta faktiškai ir pagal darbo sutartį yra Švedijoje ir dėl to asmuo praleidžia daugiau nei 183 dienas šalyje, mokesčiai mokami Švedijoje. Jei norėsite susigrąžinti permokėtus mokesčius Švedijoje, VMI galėsite išsiimti rezidavimo vietą patvirtinančią FR0254 formą.

Atvykimo išmoka

Jei užsienyje gyvenote bent 5 pastaruosius metus, o grįžę neterminuotai įsidarbinate Lietuvoje pagal profesiją, įtrauktą į aukštą pridėtinę vertę kuriančių profesijų, kurių darbuotojų trūksta Lietuvoje, sąrašą, ir gaunate ne mažesnį negu 4,1 MMA darbo užmokestį, galite pretenduoti į valstybės skiriamą vienkartinę atvykimo išmoką  (4,1 MMA). 

Dėl sąlygų kreipkitės į UŽT (el. paštu adresu atvykimoismoka@uzt.lt) 

Nedarbo išmoka

Nedarbo išmoka Lietuvoje  gali būti skirta UŽT registruotam bedarbiui, jei jis turi bent 12 mėn. nedarbo draudimo stažą per paskutinius 30 mėn. Švedijoje įgytas darbo stažas gali būti susumuotas„ ,,Sodrai” pateikus PD U1 formą.

Išmoka mokama 9 mėn., ir jei darbo pajamų Lietuvoje neturėjote, ją apskaičiuojant atsižvelgiama į pajamas, gautas Švedijoje 

Nedarbo išmokos perkėlimas Švedijos. Jei Švedijoje buvote nedarbo draudimo fondo nariu ir jums buvo paskirta nedarbo išmoka, grįžę į Lietuvą galite dar 3 mėn. ją gauti, jei užsiregistruosite UŽT ir pateiksite Švedijoje išduotą PD U2 formą. Išmokos dydis išliks toks, koks buvo apskaičiuotas Švedijoje. Svarbu, kad iki išvykimo į Lietuvą bent 4 savaites gautumėte išmoką. Grįžę į Lietuvą per 7 d. užsiregistruokite UŽT ir pateikite PD U2 formą. 

! Perkeliant nedarbo išmoką išsiregistruoti iš Švedijos nereikia. 

Motinystės/tėvystės/vaiko priežiūros išmokos 

Vaiko priežiūros atostogos Lietuvoje  – iki 3 metų. 

Norint gauti motinystės, tėvystės ar vaiko priežiūros išmokas, Lietuvoje reikia turėti bent 12 mėn. motinystės socialinio draudimo stažą per pastaruosius 2 metus. Jei Lietuvoje įgyto stažo pritrūktų, bus atsižvelgiama į Švedijoje sukauptą stažą. Tokiu atveju Sodra kreipiasi į Švediją ir gauna patvirtinimą dėl jūsų stažo. Sumuojant stažą būtina, kad asmuo per paskutinius 24 mėnesius būtų dirbęs Lietuvoje. Nustatant išmokos dydį, atsižvelgiama tik į Lietuvoje gautas pajamas.

 • Vienkartinė išmoka gimus vaikui. Jei į Lietuvą grįžtate su vaiku iki 1 m., galite kreiptis į savivaldybę dėl vienkartinės išmokos gimus vaikui. 
 • Išmoka vaikui. Vaikams iki 18 m. (tam tikrais atvejais – iki 23 m.) mokamos kasmėnesinės išmokos. Jei visa šeima iš Švedijos grįžta gyventi į Lietuvą, vaiko išmokos bus skiriamos Lietuvoje. Jei tėvai dirba skirtingose šalyse, išmoką vaikui mokės ta valstybė, kurioje gyvena vaikas. Dažnai savivaldybė, prieš skiriant išmoką Lietuvoje, prašo pateikti įrodymą, kad vaiko išmokos (šved. Barnbidraget) mokėjimas Švedijoje nutrauktas. Dėl įrodymo kreipkitės į Švedijos socialinio draudimo tarnybą (šved. Försäkringskassan).
 • Šeimos ir darbo derinimas. Mamos ir tėčiai, auginantys vieną vaiką iki 12 m., įgyja teisę į mamadienį ir tėvadienį 1 kartą per 3 mėnesius. Auginantieji 2 ir daugiau vaikų iki 12 m. gali pasinaudoti 1 papildoma poilsio diena per mėnesį. 2 papildomos poilsio dienos per mėnesį priklauso kiekvienam iš tėvų, auginančių 3 ir daugiau vaikų iki 12 m.

Senatvės pensijos dirbusiesiems Švedijoje 

Lietuvoje senatvės pensija skiriama asmenims:  

 • sulaukusiems senatvės pensijos amžiaus; 
 • turintiems bent minimalų pensijų socialinio draudimo stažą (minimalus stažas Lietuvoje: 15 m.) 

Jei darbo stažo Lietuvoje pritrūks, stažas įgytas Švedijoje bus sumuojamas. Analogiškai, jei Švedijoje nesukaupėte minimalaus stažo pensijai, galite susumuoti Lietuvoje įgytą stažą.  Visi, kurie gyveno ir dirbo Švedijoje, turi teisę į valstybinę pensiją (šved. allmän pension). 

Nustačius teisę į pensiją kiekviena šalis mokės savo pensijos dalį: Švedija mokės už Švedijoje įgytą stažą, Lietuva – už čia įgytą stažą.  Atėjus pensiniam amžiui Sodra pati susisieks su Švedijos institucijomis dėl stažo patvirtinimo – jums patiems dėl stažo sumavimo rūpintis nereikia. 

Pensinis amžius Švedijoje ir Lietuvoje skiriasi. Senatvės pensiją (šved. ålderspension) Švedija pradės mokėti tik tada, kai galėsite gauti pensiją pagal Švedijos įstatymus (šiuo metu 63–69 m). Norėdami gauti Švedijos pensiją gyvendami Lietuvoje, kartą per metus Švedijos pensijų tarnybai turėsite siųsti pažymą, kad esate gyvas (šved. Lämna levnadsintyg).

Jei Švedijoje kaupėte pensijai privačioje bendrovėje, pasiteiraukite savo pensijų fonde, kas atsitiks su jūsų pensijų santaupomis, kai grįšite į Lietuvą. 

! Jei Švedijoje gaunate garantinę pensiją (šved. garantipensionen), jos persikelti į Lietuvą negalėsite. 

Vairavimas Lietuvoje

Švedijoje išduotas vairuotojo pažymėjimas turi tokią pačią vertę kaip ir lietuviškas, tad su juo galite drąsiai vairuoti ir Lietuvoje iki galiojimo pabaigos. 

Norėdami pasikeisti pažymėjimą į lietuvišką, papildomų egzaminų laikyti neturėsite. Regitra padalinyje pateikite: 

 • asmens tapatybės kortelę ar pasą; 
 • vairuotojo medicininę pažymą; 
 • Švedijoje išduotą vairuotojo pažymėjimą. 

Jei jūsų šeimos nariai – Švedijos piliečiai

Jei jūsų šeimos nariai – Švedijos piliečiai, nepamirškite, kad norėdami čia gyventi jie turi gauti teisės gyventi Lietuvoje pažymėjimą. Jei į Lietuvą atvykstama kartu su LR piliečiu, užsieniečiai iškart gali kreiptis dėl nuolatinio teisės gyventi pažymėjimo. Prašymą reikia pateikti per 3 mėn. nuo atvykimo į Lietuvą dienos (www.migracija.lt  svetainėje). Iš anksto pasirūpinkite reikalingais dokumentais (santuokos liudijimu, dokumentais, pagrindžiančiais, kad LR pilietis kurį laiką gyveno Švedijoje ar kitoje ES valstybėje po 2004 m. gegužės 1 d. - pvz. Švedijoje išduotas leidimas gyventi, nuomos ar darbo sutartis ir kt.). 

! Deklaruoti gyvenamąją vietą Lietuvoje užsieniečiai gali tik nuvykę į savivaldybę/seniūniją.  

Informacija atnaujinta: 2024-01-15
MENIU

Nemokamos linijos:

Skambinant iš užsienio (įprastas tarifas):

MENIU

Nemokamos linijos:

Skambinant iš užsienio (įprastas tarifas):